Reklama

Kościół

W poznańskiej parafii pierwsze komunie indywidualnie, przez cały rok

2025-05-11 07:32

Karol Porwich/Niedziela

W poznańskiej parafii Imienia Jezus pierwsze komunie święte dzieci odbywają się indywidualnie, przez cały rok, nie ma grupowych przygotowań i pieczątek potwierdzających przystąpienie do spowiedzi. Spotykamy się z rodziną i rozmawiamy, o co chodzi w komunii św. – powiedział PAP ks. Radek Rakowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju w niemal wszystkich polskich parafiach dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej pierwszy raz przystępują do komunii świętej. Przyjęcie sakramentu poprzedzają zazwyczaj kilkumiesięczne przygotowania na lekcjach religii w szkole i podczas katechez w parafii.

Wyjątkiem od tej reguły jest poznańska parafia imienia Jezus, której proboszcz ks. Radek Rakowski zdecydował, że komunie będą się odbywały przez cały rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Nie wiem, dlaczego komunie organizowane są akurat w maju. W naszej parafii postanowiliśmy, że nie będziemy organizowali grupowych komunii, podczas których dzieci przystępują pierwszy raz do Eucharystii z całą klasą" – stwierdził.

Ks. Rakowski zaznaczył, że jako wikary obserwował w wielu parafiach powtarzający się schemat, w którym dzieci przez cały rok przygotowywały się grupowo do pierwszej komunii, po czym wiele z nich znikało z kościoła po białym tygodniu.

"Zacząłem się zastanawiać, co zrobić, żeby te dzieci nie znikały. Nie chciałem tworzyć jakiegoś sztucznego tworu: specjalnej grupy pierwszokomunijnej, która po przyjęciu sakramentu przestanie istnieć. Chciałem wprowadzić te dzieci w sposób naturalny we wspólnotę parafialną" – powiedział.

W wyniku tych przemyśleń ks. Rakowski postanowił, że w parafii na Łacinie dzieci będą przystępować do pierwszej komunii indywidualnie. Wyjaśnił, że rodzice, którzy chcą, żeby ich dziecko w danym roku przyjęło Eucharystię po raz pierwszy, po prostu się do niego zgłaszają w dowolnym momencie roku.

"Nie mamy grupowych przygotowań, zbierania pieczątek ani podpisów będących dowodem, że dziecko odbyło pierwszą spowiedź, czy zaliczyło udział w niedzielnej mszy" – zastrzegł.

Podziel się cytatem

Dodał, że przygotowania również są prowadzone w sposób indywidualny i są dostosowane do sytuacji konkretnej rodziny.

Reklama

"Są w parafii rodziny głęboko wierzące, które są co niedziela na mszy świętej, rozumieją, czym jest Eucharystia i tutaj nie widzę potrzeby jakiś wielkich przygotowań. Rodzice są w stanie doskonale wyjaśnić dziecku, czym jest komunia i po co do niej chodzą. Natomiast są i takie rodziny, które potrzebują więcej pomocy w przygotowaniach" – zaznaczył.

Jednocześnie zastrzegł, że w parafii na Łacinie nie ma grupowych katechez dla dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii świętej. "Najczęściej przygotowanie sprowadza się do tego, że spotykamy się z rodziną na kolacji albo na kawie i po prostu rozmawiamy o tym, jaki jest sens komunii, po co to wszystko i co się będzie działo" – stwierdził.

Podkreślił, że sam moment przystąpienia do pierwszej komunii świętej również wygląda inaczej niż w większości parafii. Zaznaczył, że najczęściej dziecko przystępuje do niej podczas niedzielnej mszy św. – tej samej na którą chodzi co tydzień z rodzicami. Może być ubrane odświętnie, może mieć albę, ale nie musi.

"Niesamowite jest to, że podczas takiej mszy cała rodzina przygotowuje liturgię. Rodzice czytają czytanie, a ciotka śpiewa psalm, babcia przynosi dary, a kuzyni i rodzice chrzestni tworzą zespół muzyczny, który śpiewa podczas tej mszy świętej. A później rodzina idzie na uroczysty obiad" – powiedział ks. Rakowski.

Dodał, że czasem rodzice proszą, żeby odprawił specjalną mszę św., na przykład w sobotę, tylko dla rodziny i przyjaciół dziecka, które przystępuje do sakramentu.

Według duchownego bardzo ważne, żeby cała rodzina dała dziecku przykład, jak ważne jest przyjmowanie Jezusa w Eucharystii i przystąpiła do komunii świętej wraz z dzieckiem.

Reklama

"Dlatego często jeszcze tuż przed rozpoczęciem mszy namawiam ciocie, wujków i dziadków, żeby się wyspowiadali i mogli przyjąć komunię świętą razem z bratankiem czy wnukiem. Tłumaczę, że nie trzeba pamiętać formułki i że na mnie to, że ktoś nie był 20 lat u spowiedzi nie robi żadnego wrażenia. Dlatego często ta msza się zaczyna pół godziny później, dopiero jak się wszyscy chętni wyspowiadają" – powiedział.

Ks. Rakowski przyznał, że niektóre osoby mają złe doświadczenia, czego wynikiem jest lęk przed spowiedzią, jednak w takich przypadkach stara się rozmawiać z taką osobą i często udaje się ten lęk przezwyciężyć.

Według ks. Rakowskiego zmiana formuły przystępowania do pierwszej komunii na bardziej zindywidualizowaną przynosi dobre duchowe owoce.

"Kiedy uwierzymy w końcu, że w parafii możemy naprawdę być wspólnotą, że ja jako ksiądz nie muszę nikogo kontrolować i sprawdzać pieczątek, wtedy zaczynają dziać się cuda. Znika lęk, znikają formułki, wierszyki na cześć księdza, znika sztuczność i sztywność w relacjach. No i dzieci nie znikają po białym tygodniu, tylko są zwyczajnie częścią wspólnoty, podobnie jak rodzice. Przychodzą, bo chcą, a nie, bo ktoś sprawdza pieczątki" – stwierdził duchowny.

Iwona Żurek (PAP)

iżu/ joz/ ktl/

Podziel się:

Oceń:

+21 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tomasik: Pierwsza Komunia na razie bez zmian

Przemysław Awdankiewicz

- Za wcześnie jest, aby znów dostosowywać wiek dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii do ustawy, którą podpisał w czwartek prezydent Andrzej Duda – mówi ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu Polski, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW. Katechetyk odniósł się do zmian w ustawie o systemie oświaty, która znosi obowiązek szkolny 6-latków i obowiązek przedszkolny 5-latków.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Jasnogórskie Śluby Narodu propozycją programu przygotowującego do Jubileuszu Roku Odkupienia 2033

2025-05-16 16:52

Karol Porwich/Niedziela

Odczytanie na nowo i wypełniane programu Jasnogórskich Ślubów Narodu w życiu indywidualnym i wspólnotowym to propozycja na duchowy program przygotowania do Jubileuszu Roku Odkupienia 2033. To inicjatywa osób, które zaangażowały się w modlitwę za Ojczyznę pod nazwą „Mobilizacja Kobiet”. Opiekę nad dziełem objęli: Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Przeor Jasnej Góry.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Kościół

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...