Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, czy możemy pić kielich, który Ty masz pić?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 9 maja

• Dz 9, 1-20 • Ps 117 • J 6, 52-59

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żydzi sprzeczali się między sobą mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i pije krew moją, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił. Nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.

Reklama

Ks. Juan Carlos Barajas CPPS w książeczce „Żyć duchowością Krwi Chrystusa” rozważa o kielichu cierpienia i błogosławieństwa. Jezus pyta swoich uczniów, którzy chcą być w Jego chwale: „Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić?”. Następnie autor przytacza fragment z ogrodu Oliwnego, gdy przed śmiercią modli się: „Ojcze, oddal ode mnie ten kielich” oraz fragment z Listu do Koryntian, w którym św. Paweł mówi o kielichu eucharystycznym, że niektórzy z pierwszych chrześcijan niezbyt poważnie traktują Eucharystię, ponieważ brakuje im świadomości, że to sam Pan Jezus powiedział: „Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi Mojej. Czyńcie to ile razy pić będziecie na moja pamiątkę”. I dodaje św. Paweł: „Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej” (1 Kor 11, 26-27). Kielich jest naczyniem czymś wypełnionym. Może być to kielich cierpienia, jak w Ogrójcu. Jezus jednak go przyjmuje. Kielich, który ofiaruje nam Chrystus, jest kielichem cierpienia, ponieważ przyjmując Go, zgadzamy się na walkę ze złem i niesprawiedliwością w świecie i możemy podzielić los cierpiącego Pana. W Eucharystii ofiarujemy kielich cierpienia Panu. Jesteśmy na Mszy Świętej razem jako wspólnota uczniów, którzy mogą się dzielić kielichem cierpień między sobą i wspierać się. Kielich może być również wypełniony błogosławieństwem. Święty Paweł pyta: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa” (1 Kor 10, 16). W Mszy Świętej ofiarujemy też kielich błogosławieństwa. Kielich podnoszony wysoko w czasie Eucharystii jest celebracją Nowego Przymierza i celebracją życia, celebracją obecności Boga wśród nas. Kielich błogosławieństwa przynosi radość i szczęście z powodu tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi i uczniami Pana Jezusa. Ciało i Krew Chrystusa przyjmowane z pateny i kielicha jest naszą „Komunią”. Tworzy wspólnotę naszą z Chrystusem i między nami przyjmującymi. Przyjmując tę „Komunię” mamy życie w sobie. Przyjmując godnie Ciało i Krew Chrystusa zmierzamy też – jak mówi dzisiejsza Ewangelia – do życia wiecznego, będziemy żyć na wieki. Eucharystia to celebracja radości i wdzięczności. Wspomniany ks. Barajas pisze: „Jesteśmy wezwani, by być «Żywym Kielichem», który wypełnia się cierpieniami i radościami naszego świata, a nasze życie duchowe ma nam pomóc stać się godnymi odbiorcami okoliczności, doświadczeń i wszelkich emocji naszego świata”. Panie, czy możemy pić kielich, który Ty masz pić?

K.K.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

+44 0
2025-04-11 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy już wiem, do czego i z czym mnie posyła Jezus?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 4, 16-30.

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych

2025-07-21 12:32
Młodzież podczas Eucharystii

Biuro Prasowe FSM

Młodzież podczas Eucharystii

W niedzielę, 20 lipca 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii rozpoczynającej 38. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Pragnienie".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Bóg dziś daje człowiekowi znaki swej obecności

Wiara

Bóg dziś daje człowiekowi znaki swej obecności

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat