Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymka Pojednania do Rzymu w 60. rocznicę wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich

mat. pras. Archidiecezja Wrocławska

W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do niemieckich abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Mszy świętej podczas Pielgrzymki Pojednania w Rzymie. Uczestniczyły w niej władze Wrocławia, była premier Hanna Suchocka i pielgrzymi – wierni z archidiecezji wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Pojednania została zorganizowana przez archidiecezję wrocławską oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. To część obchodów Roku Pojednania, który rezolucją uchwaliła we Wrocławiu rada miejska z powodu 60. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Wierni archidiecezji wrocławskiej przy tej okazji nawiedzili grób papieża Franciszka oraz przeszli przez drzwi święte w papieskich bazylikach większych. We wtorek 29 maja uczestniczyli we Mszy świętej w kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Sprawował ją także bp Maciej Małyga, wrocławski biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. prof. Sławomir Stasiak nawiązał do orędzia, które jego zdaniem bywa często redukowane do końcowych zdań: „…wyciągamy do was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. - Zasadnicza część orędzia opisuje jednak historię naszego narodu. Mówi o tym, że symbioza chrześcijaństwa kościoła i państwa istniała od jego początku i nigdy nie uległa zerwaniu. Doprowadziła do sposobu myślenia: co polskie to katolickie. Czynnik religijny jest ściśle spleciony z czynnikiem narodowym. Ze wszystkimi pozytywnymi jak i negatywnymi aspektami tego programu – tłumaczył rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Reklama

I pytał, dlaczego dzisiaj wielu z taką determinacja kwestionuje tę fundamentalną prawdę z naszej historii. Zastanawiał się, jak teraz powinniśmy właściwie ukierunkować przyszłość naszego narodu. - Prawda nie może być relatywna, musi być zgodna z rzeczywistością. Kard. Bolesław Kominek, autor orędzia, miał świadomość, że nie tylko Niemcy są uwikłani w zło, ale my Polacy możemy dać się uwikłać w zło, jeśli zabraknie w nas przebaczenia. W 1965 roku to zło było przytłaczające. Jednak ogrom zła, jakiego moglibyśmy doświadczyć w skutek braku przebaczenia, mógłby nas przygnieść – mówił ks. prof. Stasiak.

Pytał także, jaką powinniśmy przybrać współcześnie postawę w pojednaniu w tak podzielonej ojczyźnie, kiedy, jak określił, „nasza wspólnota europejską zmierza w dziwnym kierunku”. - Szukamy odpowiedzi w Ewangelii. A w niej Jezus mówi: „Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem”. Naszym zadaniem jest pozytywistyczna praca u podstaw. To dla nadzieja dla nas. Trudna, ciężka wytrwała praca w cichości i odpowiedzialności. Dla dobra naszej kochanej ojczyzny – podsumował kaznodzieja.

Wszystkim zebranym pielgrzymom dziękował także abp Kupny - O idei pojednania, jaka wypłynęła z Polski w 1965 roku za sprawą polskich biskupów, mówiłem osobiście papieżowi Franciszkowi. Ostatni raz w grudniu 2024 roku. Ucieszył się, że to propagujemy i poparł przesłanie pokoju, które płynie z orędzia. Dzisiaj jesteśmy w szczególnym czasie w Rzymie. Trwamy w zadumie nad grobem Ojca Świętego i wierzymy, że wspomaga nasze działania, wstawiając się za nami u Boga. Rok Jubileuszowy, który ogłosił dla całego świata, i Rok Pojednania we Wrocławiu mają wiele wspólnego – mówił metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-04-29 23:48

Wybrane dla Ciebie

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Więcej ...

Gest samarytańskiej miłości

2025-07-08 07:36

Niedziela Ogólnopolska 28/2025, str. 20

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką