Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski w Rzymie: Prosimy, by Pan jak najszybciej wziął Franciszka do grona świętych

2025-04-25 21:45

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.

Reklama

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że podstawowym zadaniem Piotra, zostawionym mu przez Jezusa jest bycie pasterzem, bycie opoką Kościoła, dawanie świadectwa o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, w porę i nie w porę. To świadectwo dał Piotr najpierw wobec przywódców narodu żydowskiego w Jerozolimie, a później także w Rzymie, gdzie poniósł śmierć męczeńską. – Dawać świadectwo o Chrystusie, dawać je stąd, z miasta będącego wtedy stolicą Cesarstwa, stolicą pogańskiego świata, głosić całemu światu Ewangelię – los kolejnych papieży, aż po ostatnich, aż po tego, który będzie zamykał dzieje ludzkości – mówił arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołał fragment homilii papieża Franciszka o św. Janie Pawle II wygłoszonej 4 maja 2014 r. w kościele polskim św. Stanisława BM: „Piotr jest solidnym punktem odniesienia wspólnoty, ponieważ opiera się na skale, którą jest Chrystus. Takim był Jan Paweł II, prawdziwa skała zakotwiczona w wielkiej Skale. (…) W chwilach smutku i przygnębienia, kiedy wszystko wydawało się stracone, on nie tracił nadziei, ponieważ jego wiara i nadzieja były skierowane ku Bogu (por. 1 P 1, 21). W ten sposób był skałą, opoką dla tej wspólnoty, która tutaj się modli, tutaj słucha Słowa Bożego, przygotowuje się do sakramentów i je sprawuje, przyjmuje potrzebujących, śpiewa i raduje się, i stąd wyrusza ponownie na peryferie Rzymu…” – mówił wówczas Ojciec Święty.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski zacytował także jeden z ostatnich dokumentów papieża Franciszka – bullę Spes non confundit, ogłaszającą Rok Jubileuszowy 2025. Przywołane fragmenty (numery od 19 do 24) dotyczyły chrześcijańskiej wiary i nadziei, fundamentalnej roli chrztu, sądu Bożego i roli Matki Bożej. Ojciec Święty napisał w bulli, że „odpust jubileuszowy, na mocy modlitwy, jest przeznaczony w szczególny sposób dla tych, którzy odeszli przed nami, aby mogli otrzymać pełnię miłosierdzia”. W tym kontekście abp Marek Jędraszewski zachęcił do gorącej modlitwy za papieża Franciszka, żeby „przeszedł oczyszczony przez miłość do pełni miłości, żeby cieszył się szczęściem u Boga bez granic”. Ojciec Święty zachęcał pielgrzymów przybywających do Rzymu do zatrzymania się na modlitwie w sanktuariach Maryjnych Wiecznego Miasta. Arcybiskup zwrócił uwagę na bazylikę Santa Maria Maggiore – szczególnie ukochaną przez papieża Franciszka, gdzie zaczynał i kończył każdą swoją podróż apostolską, i w której będzie oczekiwał na swoje zmartwychwstanie.

Metropolita krakowski zauważył, że ostatnią rolą Piotra było „błogosławienie Rzymowi”. Przywołał ostatnie błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „miastu i światu” papieży Jana Pawła II sprzed 20 lat i Franciszka z ostatniej Wielkanocy. – A my dzisiaj, wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – zakończył arcybiskup.

Podziel się cytatem

Metropolita krakowski Mszę św. odprawiał w ornacie, który w kościele św. Stanisława BM używał papież Franciszek. W koncelebrze było 60 kapłanów.

Podziel się:

Oceń:

+10 -3

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy wyłożą 5 mln euro na organizację uroczystości pogrzebowych papieża

2025-04-22 14:36
Trumna z ciałem papieża Franciszka

PAP/EPA

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża.

Więcej ...

Prokuratura uderza w kibiców Legii. Ściga za transparenty o Trzaskowskim i dr Jagielskiej

2025-05-01 19:12

Karol Porwich/Niedziela

Prokuratura ściga kibiców Legii Warszawa za transparenty, wywieszone na warszawskim stadionie w kwietniu, które krytykowały Rafała Trzaskowskiego i Gizelę Jagielską, która doprowadziła do uśmiercenia dziecka w 36. tygodniu ciąży. Zdaniem śledczych mogło dojść do pomówienia i znieważenia wiceszefa PO i kontrowersyjnej lekarki - informuje portal niezalezna.pl.

Więcej ...

Kard. Müller: papież nie może ulegać wpływom ideologii antychrześcijańskich

2025-05-02 11:27
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

O zagadnieniach, które powinien podjąć nowy papież, cechach jakie powinien posiadać, a także stojących przed Kościołem wyzwaniach powiedział w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznego portalu infovaticana.com emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Rozmawiał z nim w Rzymie Javier Arias.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Kościół

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...