Reklama

Wiadomości

Gniezno: młodzież z Liceum im. Bolesława Chrobrego uczciła swojego patrona

Jan Bogumił Jacobi, Bolesław Chrobry król Polski, 1828 r.

commons.wikimedia.org

Jan Bogumił Jacobi, Bolesław Chrobry król Polski, 1828 r.

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a później inscenizacja koronacji według Pontyfikały Rzymskogermańskiego - uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie uczcili pierwszego króla Polski i swojego patrona. W przedstawienie zaangażowało się ponad stu młodych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do szkolnego świętowania była przypadająca w tym roku 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, której ogólnopolskie obchody państwowe i kościelne odbędą się w Gnieźnie w najbliższy weekend. Szkolna społeczność spotkała się najpierw na Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. W homilii przypomniał słowa, które w liście podpisanym przed miesiącem na jubileuszowe uroczystości papież Franciszek wskazał, że: „koronacja Bolesława na króla Polski stała się również dzięki niebiańskiemu wstawiennictwu świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, który oddał swoje życie za Chrystusa, oświecił ten naród światłem Ewangelii, świadcząc przemożnie również wobec przyszłych pokoleń uczniów Chrystusa, że krew męczenników jest posiewem nowych chrześcijan”.

„Dziękując wam za przygotowanie inscenizacji tej królewskiej koronacji, chciałbym wam życzyć, aby wspomnienie tego wydarzenia ożywiło w was pamięć i nadzieję. Nie chodzi przecież tylko o to, aby spróbować ukazać nam, jak to kiedyś tutaj było, czy być mogło, ale przede wszystkim przypomnieć, że sens tego wydarzenia trwa nadal w dziejach i w naszej historii” - mówił abp Polak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Eucharystii zebrani licznie w katedrze mieszkańcy Gniezna mieli okazję obejrzeć ceremonię koronacji według Pontyfikału Rzymskogermańskiego, który był szeroko używany w średniowieczu i zawierał ryty m.in. święceń, błogosławieństw, celebracji, w tym również tych z namaszczeniem króla. Scenariusz przygotowano na podstawie artykułu ks. dr. Michała Sołomieniuka, a w przedstawieniu wystąpiło ponad stu uczniów w strojach z epoki, którzy do występu przygotowywali się m.in. pod kierunkiem katechety ks. Adama Piechowiaka.

Króla Bolesława przywitał przed Drzwiami Gnieźnieńskimi abp Hipolit, a później, w asyście dwóch biskupów pomocniczych, przyprowadził pod ołtarz, gdzie ceremonia się odbyła. Zebrani mieli okazję usłyszeć łacińskie śpiewy oraz oryginalne formuły koronacyjne zaczerpnięte ze wspomnianego Pontyfikału Rzymskogermańskiego, który był szeroko używany w średniowieczu i zawierał ryty m.in. święceń, błogosławieństw, celebracji, w tym również tych z namaszczeniem króla.

Koronacja była obrzędem liturgicznym, podczas którego wybrzmiewały podniosłe antyfony, przyrzeczenia władcy i aklamacje składane przez zebrany lud. Kulminacyjnym elementem rytu było namaszczenie świętym olejem, poprzedzone modlitwą konsekracyjną. Następnie królowi wręczano regalia. Pierścień otrzymywał, aby pamiętać o zobowiązaniach podjętych wobec ludu i Kościoła. Miecz i berło dla wykonywania dzieł wiary, sprawiedliwości i dobroci. Wreszcie na głowę monarchy arcybiskup nakładał koronę - symbol majestatu króla. Po jej nałożeniu monarcha był prowadzony do tronu, otrzymywał pocałunek pokoju od arcybiskupa, a lud i wszyscy zebrani składali mu homagium czyli hołd symbolizujący oddanie się jego władzy.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-04-24 20:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież mianował wysłannika na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

Pomnik Bolesława Chrobrego na tle katedry
gnieźnieńskiej

pl.wikipedia.org

Pomnik Bolesława Chrobrego na tle katedry gnieźnieńskiej

Papież mianował swego specjalnego wysłannika na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Został nim kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior stołecznej archidiecezji.

Więcej ...

Dzień męża i żony

archiwum

Więcej ...

wpolityce.pl: Czy Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? To ona inwigilowała ks. Blachnickiego

2025-07-12 19:51

Mateusz Góra

Czy Jolanta Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? Wszystko na to wskazuje. Jak podaje portal wpolityce.pl, Biuro Odznaczeń i Nominacji KPRP przygotowało projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. To efekt petycji, podpisanej przez wielu sygnatariuszy, przesłanej przez Piotra Woyciechowskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką