Reklama

Franciszek

Papież Franciszek – patron ochrony dzieci w Kościele

2025-04-24 13:22
Radosne spotkanie z papieżem Franciszkiem

Robert Kościelniak

Radosne spotkanie z papieżem Franciszkiem

„Kościół miał w nim dobrego patrona” - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Paweł Rzeszowski o papieżu Franciszku, który zdecydowanie stanął po stronie ofiar przemocy seksualnej w Kościele. Ojciec Święty nie tylko głośno potępiał nadużycia wobec małoletnich, ale też wprowadził konkretne dokumenty prawne i wytyczne dla biskupów, które zmieniły sposób reagowania Kościoła. Motu proprio „Vos estis lux mundi” oraz Vademecum to dziś kluczowe narzędzia ochrony dzieci w Kościele katolickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrażliwość, która przeradza się w konkret

- Papież Franciszek cechował się wyjątkową wrażliwością na tych, których nazywamy w duchu Ewangelii małymi czy ubogimi, czyli na wszystkich ludzi takich, którzy w jakiś sposób są pozbawieni ochrony, bezpieczeństwa - mówi ks. Rzeszowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zauważa, że troska Ojca Świętego o dzieci, zwłaszcza te skrzywdzone, była wyrazem głębokiego rozumienia Ewangelii i duszpasterskiej odpowiedzialności. - Widać, że ta wrażliwość jest ogromna i to się przekłada też na troskę o dzieci i ochronę małoletnich - dodaje.

Już na początku 2025 r. Franciszek poświęcił tej tematyce dwie katechezy. Poruszył w nich nie tylko tematykę nadużyć seksualnych, ale też inne formy przemocy wobec dzieci - wykorzystywanie w pracy przymusowej, handlu ludźmi czy narządami.

- Dziecko nie ma szansy się bronić. Kiedy papież mówił o problemie wykorzystywania dzieci, nazywał to dosadnie: okrutnym przestępstwem, które domaga się sprawiedliwości i kary, ale przede wszystkim - przywrócenia pierwotnego porządku - zaznacza ks. Rzeszowski.

Mocne słowa, jasne stanowisko

Reklama

Papież nie unikał jednoznacznych sformułowań. W jednej z katechez stwierdził wprost: „Każdy, kto krzywdzi dzieci, będzie musiał rozliczyć się z tego przed Bogiem”. To wyraz jego konsekwencji i determinacji w mierzeniu się z problemem, który przez lata był zaniedbywany.

Zdaniem ks. Rzeszowskiego, Franciszek był zawsze sojusznikiem tych, którzy walczą o ochronę małoletnich. - Każdy, kto miał jakieś wątpliwości, mógł mieć przekonanie, że w papieżu znajdzie sojusznika. Nie kogoś, kto by się bał konfrontacji, ale tego, kto wspiera działania ochronne - podkreśla.

Konkretne działania prawne i proceduralne

Papież nie ograniczył się tylko do słów - wprowadził także istotne zmiany prawne i administracyjne. Najważniejsze dokumenty to: „Vos estis lux mundi” (2019) - motu proprio ustanawiające jasne procedury zgłaszania i badania przypadków nadużyć oraz zaniedbań; „Vademecum” (2020, aktualizacja 2022) - praktyczny przewodnik dla biskupów i przełożonych zakonnych, krok po kroku wyjaśniający postępowanie w przypadkach nadużyć; „Normae de delictis gravioribus” - normy dotyczące najcięższych przestępstw, zaktualizowane w 2021 r.; Reforma Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego (2021) - zawierająca m.in. zapisy dotyczące przestępstw seksualnych.

Dodatkowo, papież ściśle współpracował z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich, wspierał struktury prewencji oraz regularnie spotykał się z osobami skrzywdzonymi, szczególnie podczas podróży apostolskich.

Jeden front, jedna linia

- Nie jest to podejście zupełnie nowe, ale kontynuacja drogi zapoczątkowanej przez jego poprzedników - zaznacza ks. Rzeszowski. Jan Paweł II zainicjował systemowe spojrzenie na problem, Benedykt XVI pogłębił je, a Franciszek - zdaniem wielu - doprowadził do przełomu. - Mamy jeden front i jedną linię. Trudno się spodziewać jakiejkolwiek zmiany w tych kwestiach, bo ta byłaby po prostu niezgodna z nauczaniem Ewangelii - podsumowuje duchowny.

Podziel się:

Oceń:

0 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na 450-lecie Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zawierzył teraźniejszość i przyszłość Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, obchodzącego jubileusz 450-lecia istnienia, Bożej Opatrzności. Papieskie błogosławieństwo na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa i rektora uczelni ks. prał. Jacka Szymańskiego przekazał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Więcej ...

Pogrzeb papieski - od tiary do prostoty. Reforma Jana Pawła II

2025-04-25 07:51

Vatican News

Ceremonia pogrzebu papieża, będąca jednym z najważniejszych rytuałów w Kościele katolickim, przeszła znaczące zmiany na przestrzeni wieków. Od uroczystości podkreślających majestat i władzę papieża, do współczesnych obrzędów skupiających się na jego roli jako pasterza i ucznia Chrystusa. Znaczących zmian dokonał Jan Paweł II.

Więcej ...

Andrzej Duda o zabiciu nienarodzonego dziecka w Oleśnicy: To, co się stało uważam za barbarzyństwo

2025-04-25 21:35

PAP/Leszek Szymański

Mam nadzieję, że osoby, które są za to odpowiedzialne poniosą odpowiedzialność. Odpowiednią odpowiedzialność karną. (…) Żeby była jasność: to, co się stało osobiście uważam za barbarzyństwo. Barbarzyństwo. Dla mnie w istocie to było zabójstwo – powiedział w rozmowie z TV Trwam prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Wiadomości

Wiceminister zdrowia: jedno zaświadczenie od specjalisty...

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Kościół

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę