To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym, szczególnie dla księży - dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.
Przymierze z Chrystusem
Już we wstępie liturgii biskup Marek zwrócił uwagę na wagę tej chwili: – Dziękujemy za tę szczególną łaskę, niczym niezasłużoną, że możemy każdego dnia stawać przed ołtarzem Pana i składać Najświętszą Ofiarę. To nasze imieniny, ale przede wszystkim moment wdzięczności za kapłańską rodzinę – powiedział. Z uznaniem wyraził się o duchowym wsparciu świeckich, szczególnie grup Margaretka i osób codziennie ofiarowujących modlitwę za kapłanów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii biskup Mendyk podzielił się osobistym doświadczeniem bólu i zmagań. – Ostatni czas był dość trudny dla naszych kapłańskich szeregów. Dotykały nas różne bóle, strapienia... Ale chciałbym, abyśmy wobec tych trudnych doświadczeń odszukali pewną szansę na odnowę, przemianę, nawrócenie – podkreślił pasterz diecezji, wskazując, że kryzys może być okazją do wzrostu.
W dalszej części homilii odwołał się do postaci Hioba i Abrahama, jako wzorców zaufania i przymierza z Bogiem.
Reklama
– Szatan pyta Boga: ‘Czy Hiob boi się Ciebie za darmo?’ To pytanie o bezinteresowność miłości do Boga, o łaskę. Łaska nie jest pensją – nie można na nią zasłużyć – wyjaśniał, dodając: – Bóg ma nadzieję, że na świecie jest człowiek, który kocha Go za darmo.
W tym miejscu biskup zatrzymał się przy wyjątkowym słowie – testament, który zawarł z Abramem.
– Przymierze w języku łacińskim to testamentum. Testament to nie wymiana uprzejmości, to jednostronne zobowiązanie – ktoś rozporządza swoim majątkiem, sobą, swoim sercem. I tak właśnie czyni Bóg wobec człowieka. To On nas wybrał, powołał, namaścił i jest wierny, nawet gdy my nie jesteśmy – podkreślił pasterz diecezji. – Nasze kapłaństwo to Jego testament miłości. On zostawił nam siebie – w sakramencie ołtarza i w posłudze. A my mamy żyć tym testamentem każdego dnia - zaznaczył.
Hierarcha przypomniał, że kapłaństwo nie jest zawodem, ale żywym przymierzem z Chrystusem – nowym i wiecznym.
– Jezus Chrystus uczynił nas kapłanami Boga. Dzisiaj Jemu składamy w darze naszą wdzięczność za dar powołania i wybrania. On przez swoją krew uwolnił nas od naszych grzechów i uczynił nas królestwem – kapłanami dla Boga i Ojca swojego – zakończył homilię.
Podczas liturgii odnowiono przyrzeczenia kapłańskie oraz poświęcono oleje: Krzyżma Świętego, chorych i katechumenów. Na zakończenie bp Mendyk wręczył listy gratulacyjne kapłanom obchodzącym jubileusze oraz ogłosił nominacje kanonickie:
Jubilaci kapłaństwa:
• Diamentowy jubileusz 60-lecia: ks. Tadeusz Szacoń
Reklama
• Złoty jubileusz 50-lecia: ks. kan. Włodzimierz Dmitrów, ks. kan. Tadeusz Duda, ks. prał. Jan Maciołek, ks. kan. Jan Mrowca, ks. kan. Jerzy Ossoliński, ks. kan. Jan Sroka
• Srebrny jubileusz 25-lecia: ks. kan. Marcin Gęsikowski, ks. kan. Marek Jodko, ks. kan. Maciej Martynek, ks. kan. Radosław Stala, ks. kan. Roman Tomaszczuk, ks. Romuald Witwicki
Nowe godności kanonickie:
• Kanonik gremialny Świdnickiej Kapituły Katedralnej: ks. prał. Stanisław Przerada
• Dziekan Kapituły Kolegiackiej w Wałbrzychu: ks. kan. Dariusz Danilewicz
• Kanonicy gremialni tejże kapituły: ks. kan. Witold Baczyński i ks. kan. Mirosław Rakoczy
Na zakończenie liturgii bp Mendyk wyraził wdzięczność za ofiarność kapłanów, szczególnie w czasie wrześniowej powodzi, oraz zaprosił duchowieństwo na jubileuszową pielgrzymkę do Rzymu.
– Zadbajmy o minimum naszej komunii z Jezusem – modlitwa, adoracja, lektura duchowa, codzienna Eucharystia. Jeśli zadbamy o to minimum, Pan Jezus uczyni w naszym życiu rzeczy wielkie – rzeczy niemożliwe dla nas, ale nie dla Niego – zachęcił.