Reklama

Niedziela Przemyska

Msza Święta Krzyżma w Przemyślu

2025-04-17 14:59
Poświęceniu oleju krzyżma

kl. Krzysztof Zawada

Poświęceniu oleju krzyżma

W Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 r., tradycyjnie przed południem w Bazylice Archikatedralnej sprawowana była Msza Święta Krzyżma, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. Podczas Eucharystii zostały poświęcone oleje służące do sprawowania świętych namaszczeń: krzyżmo i olej chorych, a księża wobec swojego biskupa diecezjalnego odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z Arcybiskupem Przemyskim Eucharystię koncelebrował arcybiskup senior Józef Michalik, biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio oraz licznie zgromadzeni prezbiterzy diecezjalni i zakonni z całej archidiecezji przemyskiej.

We wprowadzeniu do wspólnej modlitwy abp Szal zachęcił wszystkich do przeniesienia się do Wieczernika. – Dziękując Panu Bogu za dary, które tam stały się udziałem nas, ludzi. W sposób szczególny dziękujemy dzisiaj za dar sakramentu kapłaństwa i sakramentu Eucharystii. Prosząc o to, abyśmy byli wierni tym darom, które otrzymaliśmy. Modląc się także o wytrwanie w powołaniu, modląc się o nowe powołania. Modląc się o to, aby oleje święte, które zostaną dzisiaj uroczyście poświęcone przyczyniały się do wzrostu naszych wiernych, do wierności – zachęcał metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Adam Szal przypomniał obrzęd święceń kapłańskich. – Przez nałożenie rąk i modlitwę święceń jest udzielany dar Ducha Świętego, jest wyciskane niezatarte znamię, dzięki któremu przez ten sakrament jesteśmy w sposób szczególny upodobnieni do Chrystusa i Jego sługami, sługami Kościoła – mówił metropolita do zgromadzonych kapłanów. – Przyjęcie święceń łączy się ze świadomością trwania w wierności – dodał.

Reklama

Jak wskazał hierarcha, wierność to nie tylko cecha kapłańskiego życia, ale to sedno każdego życia człowieka wierzącego. – Dziś w sposób szczególny wspominamy o wierności kapłańskiej. O wierności polegającej na tym, by zachować uległość Chrystusowi, wierność powołaniu, wierność złożonym przyrzeczeniom, wierność zobowiązaniom wypływającym z celibatu i wierność przyrzeczeniu posłuszeństwa biskupowi, wierność Ewangelii, a także wierność przepisom liturgicznym – wyliczał kaznodzieja.

– Na początku wierność wydaje się czymś bardzo łatwym. Łatwo jest odpowiedzieć na powołanie w młodości, bo nieraz samo kapłaństwo jest czymś wymarzonym od dzieciństwa. A młodość niesie ze sobą moc i entuzjazm posługi – powiedział arcybiskup, przypominając, że w obliczu trudności początkowy entuzjazm może słabnąć. – Niech w każdej chwili naszego życia towarzyszy nam przekonanie, że skoro Pan Bóg nas wybrał, wezwał, to udzieli nam wszelkiej pomocy, jakiej będziemy potrzebować. Bo łaski nam zapewne nie zabraknie – dodał i zachęcał księży, aby codziennie walczyć o swoje powołanie kapłańskie, za wzór sobie stawiając wierność Chrystusa.

Metropolita przemyski ostrzegał, że brak wierności może nieść za sobą tragiczne konsekwencje. – Bywa, że te tragedie w życiu chrześcijanina, czy kapłana, rozpoczynają się w braku wierności w drobnych rzeczach. Bywa, że te niewierności początkowo są niezauważalne. Ale mogą doprowadzić do poważnego kryzysu – podkreślał abp Szal. – Pamiętajmy przy tym, że nie można być wiernym bez zjednoczenia się z Chrystusem i Jego Kościołem – dodał zachęcając do wierności w drobnych rzeczach.

Reklama

Metropolita przypomniał, że w archidiecezji przemyskiej jest wiele przykładów wiernych i świętych kapłanów: św. bp Józef Sebastian Pelczar, św. Jan z Dukli, bł. ks. Jan Wojciech Balicki, bł. ks. Bronisław Markiewicz, bł. ks. August Czartoryski, bł. o. Michał Czartoryski. – Ale także i kandydaci do chwały ołtarzy: o. Wenanty Katarzyniec, ks. Marcin Tomaka, ks. Jan Siuzdak i wielu innych kapłanów – przypominał kaznodzieja. – Wszyscy oni pamiętali, że świętość zależy od doskonałego spełniania codziennych spraw i obowiązków – podkreślał.

Wobec tego metropolita zachęcał, aby często korzystać z sakramentu pokuty. – Przy każdym uklęknięciu przy konfesjonale rozpoczynamy nową drogą. Możemy wrócić na drogę z większą znajomością siebie, a w konsekwencji z większą pokorą i dojrzałością – powiedział hierarcha.

Abp Szal zachęcał, aby dziękować Panu Bogu za powołanie do świętości oraz do wiernej realizacji drogi kapłańskiej. – W ten szczególny dzień, którym jest Wielki Czwartek, bardzo dziękuję każdemu z was za waszą liczną obecność w tej wspólnocie eucharystycznej. Niech naszym wspólnym udziałem będzie radość i entuzjazm wiary, które są bardzo potrzebne, gdy przychodzą chwile cierpienia, zmęczenia czy poczucia zagubienia – powiedział metropolita do prezbiterium archidiecezji przemyskiej oraz zapewnił o duchowej łączności z chorymi i starszymi kapłanami, którzy byli nieobecni w przemyskiej archikatedrze.

Na zakończenie abp Szal zauważył obecność członków Liturgicznej Służby Ołtarza i schól parafialnych. – Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich ministrantów, dziękując za to, że są blisko ołtarza, blisko Chrystusa i są wierni swojemu powołaniu, aby być ministrantami i członkiniami schól parafialnych – powiedział hierarcha i podziękował także wszystkim słuchaczom Radia FARA, którzy łączyli się duchowo z celebracją w Bazylice Archikatedralnej i swoją modlitwą wspierają duchownych.

Po homilii wszyscy kapłani zgromadzeni w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie wobec biskupa diecezjalnego. W czasie Eucharystii został także poświęcony olej chorych i olej Krzyżma Świętego. W tym roku były one przechowywane w nowych naczyniach, które abp Adam Szal pobłogosławił w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2025 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w piątek 2 maja?

2025-04-28 09:41

Adobe Stock

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

2025-04-30 12:36

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

Więcej ...

Miesiąc maryjny w Watykanie. Statua Maryi Róży Mistycznej trafiła do Ogrodów Watykańskich

2025-05-01 09:36
Statua Maryi Róży Mistycznej

o. Marek Krupa

Statua Maryi Róży Mistycznej

W mieście Montechiari, niedaleko Brescii podczas dwóch cykli objawień w latach 40. i 60. Matka Boża objawiała się prostej kobiecie, Pierinie Gilli, przedstawiając się jako „Maryja Mistyczna Róża i Matka Kościoła”. Ukazała się w białych szatach z trzema różami na piersi symbolizującymi: modlitwę, ofiarę i pokutę, szczególnie za dusze konsekrowane w celu naprawienia ich grzechów. Chodzi o dusze zakonne, które zdradziły swoje powołanie; za naprawienie grzechu śmiertelnego tych dusz; za naprawienie zdrady księży, którzy czynią się niegodnymi swojej świętej posługi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim...

Kościół

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego