Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: ta katedra jest matką naszego kapłaństwa!

2025-04-17 12:45

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg namaścił mnie, żeby mnie posłać, a nie żebym stawał ponad innymi. Ostatnia rzecz, która mogłaby przyjść do głowy komukolwiek, kto czyta Pismo Święte, jest taka, że namaszczenie stawia człowieka ponad innych – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy Krzyżma.

W wielkoczwartkowe przedpołudnie metropolita łódzki poświęcił oleje święte: olej krzyżma, chorych i katechumenów. Eucharystia w katedrze łódzkiej zgromadziła biskupów pomocniczych, kapłanów świętujących 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich, diakonów stałych oraz duchowieństwo z całej archidiecezji łódzkiej. Zebrani modlili się za kapłanów, którzy zmarli od ubiegłego Wielkiego Czwartku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Ryś zwrócił uwagę księży na zaproszenie, aby odnaleźli się w Osobie Jezusa Chrystusa. - Przychodzimy dziś do miejsca, w którym wyrośliśmy, przychodzimy do katedry, którą zawsze nazywamy matką wszystkich Kościołów. Ta katedra jest matką naszego kapłaństwa, miejscem, które nas wychowało do kapłaństwa. Tak jak Jezus stajemy, żeby czytać. Nie chodzi o zwykłą lekturę. Święty Łukasz mówi nie o czytaniu, co raczej poznaniu albo głębszym poznaniu, na nowym rozumieniu - powiedział duchowny.

Reklama

Metropolita łódzki wskazał na oleje i krzyżmo, które są najważniejszymi znakami sprawowanej liturgii. - Co znaczy namaszczenie? Przeczytać od nowa, jeszcze głębiej. W Księdze Izajasza jest napisane, że namaszczenie nie jest narzędziem godności, namaszczenie jest dla misji. Bóg namaścił mnie, żeby mnie posłać, a nie żebym stawał ponad innymi. Ostatnia rzecz, która mogłaby przyjść do głowy komukolwiek, kto czyta Pismo Święte, jest taka, że namaszczenie stawia cię ponad - wyjaśnił kard. Ryś i dodał: - Nie rób wszystkiego sam, nie rób wszystkiego po swojemu, rozejrzyj się po Kościele, uciesz się tymi wszystkimi ludźmi, których ci Pan daje, poślij ich w imieniu Pana. Nie musisz robić wszystkiego sam! Posyłaj, uzdatniaj, wyposażaj, ciesz się, co chodzi o dzieło Boga.

Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji, dlatego po homilii księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Na zakończenie metropolita łódzki poświęcił oleje: krzyżma, katechumenów i chorych. Obrzęd ten stanowi czytelny znak wylania łaski Bożej i służy tworzeniu wspólnoty Kościoła. Oleje te przez kolejny rok będą używane podczas udzielania sakramentów. Konsekrowane oleje zostały przekazane dziekanom 27 dekanatów archidiecezji łódzkiej.

Podziel się:

Oceń:

0 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga

ks. Paweł Kłys

Każdy, kto pracuje z ludźmi, powinien chcieć rozwijać w sobie umiejętność komunikowania się z innymi oraz nabyć umiejętność dobrego przewodzenia, a mam przekonanie, że w Kościele wypływa to z relacji z Jezusem.

Więcej ...

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Więcej ...

Dokumentacja z procesu beatyfikacyjnego ks. Józefa Kurzei w Watykanie

2025-04-30 21:26

Diecezja.pl

29 kwietnia 2025 roku, ks. prał. Andrzej Kopicz, postulator procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach, z ks. dr Andrzejem Scąbrem, referentem ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, proboszcz parafii NSPJ w Krakowie na osiedlu Teatralnym przekazali dokumentację dotyczącą procesu beatyfikacyjnego Dykasterii Spaw Kanonizacyjnych w Rzymie. Przy przekazywaniu dokumentacji był również obecny ks. Bogusław Turek CSMA, podsekretarz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Ks. Józef Kurzeja pochodził z miejscowości Zasadne w powiecie limanowskim. Był pierwszym proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego i inicjatorem budowy kościoła w krakowskich Mistrzejowicach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Jakim światłem świecę wobec innych?

Wiara

Jakim światłem świecę wobec innych?

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...