Reklama

Niedziela Wrocławska

Święty czas dla Ciebie!

Lilianna Sicińska

Zakończenie Wielkiego Postu ma swój finał nie w Niedzielę Zmartwychwstania, ale w Wielki Czwartek. Triduum Paschalne bogate jest w treść, symbolikę i warto wziąć w nim udział.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post nie należy do najłatwiejszych okresów liturgicznych. Każdy katolik, poważnie podchodzący do wiary, ma świadomość drogi, która wiedzie przez wyrzeczenia, miłosierdzie, pokutę i nawrócenie. Zwieńczeniem tego, ma być świadomość, że życie zmienia się na lepsze, a relacja z Panem Bogiem została pogłębiona. Dobre przygotowanie do Świąt Wielkanocnych to pozwala także odpowiednio przeżyć Triduum Paschalne.

Wielki Czwartek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas Triduum Paschalnego to intensywny i wyjątkowy czas dla wszystkich duchownych, zanim jednak to nastąpi, w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, o godz. 10:00, pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, rozpocznie się Msza Krzyżma. W czasie tej liturgii święcone są oleje używane w sakramentach: krzyżmo [namaszczenie przy chrzcie, bierzmowaniu, święceniach kapłańskich oraz konsekracji kościołów i ołtarzy], olej katechumenów [chrzest], olej chorych [namaszczenie chorych]. Podczas Liturgii księża duchowni i zakonni odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Wtedy też przypomina się pierwszy entuzjazm powiedzenia “tak” w momencie święceń, podtrzymując swoją wolę trwania w służbie Kościołowi i Jezusowi. Odnowienie przyrzeczeń jest też pięknym świadectwem jedności całego prezbiterium wokół swojego biskupa i misji, jaką pełnią w Kościele - opowiada ks. Mariusz Adamczyk, wikariusz parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie.

Reklama

Msza Wieczerzy Pańskiej

Najpełniejszym i najbardziej widocznym wyrazem kapłaństwa jest sprawowanie Eucharystii. Kapłan jest tym, który „w osobie Chrystusa” przewodniczy liturgii i uobecnia ofiarę Jezusa. Eucharystia jest centrum posługi kapłańskiej – bez niej kapłaństwo traci swój główny cel. W czwartkowy wieczór, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej przypominamy sobie ten moment, kiedy Chrystus zgromadził Apostołów w Wieczerniku. W tym czasie Chrystus przemienił chleb w swoje ciało i wino w swoją krew. Od momentu Wieczernika, Kościół nieprzerwanie czyni to na pamiątkę - mówi ks. Adamczyk, dodając: - Wyjątkowy podczas tej Liturgii jest moment, gdy 12 mężczyzn, tak jak 12 Apostołów ma obmywane nogi przez kapłana. Finałem Liturgii tego dnia jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, czyli miejsca symbolizującego uwięzienie Jezusa.

Wyróżnić można także moment śpiewu “Chwała na wysokości Bogu”. Brzmią wtedy dzwonki, gongi, dzwony kościelne, po zakończeniu śpiewania, milkną one aż do Wigilii Paschalnej. Po skończonej Liturgii obnaża się ołtarz.

Ciemna Jutrznia

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę o poranku w wielu parafiach Archidiecezji Wrocławskiej jest możliwość uczestniczenia w porannym wspólnotowym śpiewie Psalmów, Hymnów i Pieśni pełnych Ducha, zawartych w Liturgii Godzin.

Liturgia Męki Pańskiej

Reklama

Centralnym punktem Wielkiego Piątku jest Liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej. - Liturgia składa się z trzech części: Liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia Święta. Czytania opisują proroctwa o cierpiącym Słudze Jahwe , a kulminacją jest opis Męki Pańskiej wg św. Jana. Wielki Piątek to dzień, kiedy na Liturgię przychodzą wierni bardzo licznie. Jest też znaczące grono osób, które do kościoła przychodzą “od święta”. Przychodzą, aby oddać cześć Jezusowi, który umarł na krzyżu. Gest ucałowania krzyża jest oddaniem czci Jezusowi, który umiera na krzyżu. Krzyż nie jest wtedy jedynie narzędziem męki – staje się tronem Chrystusa, znakiem zbawienia i wyrazem największej miłości - opowiada kapłan z Zakrzowa i dodaje: - Tabernakulum pozostaje puste, co symbolizuje, że „Oblubieniec został zabrany”. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie wierni mogą adorować Jezusa przez całą noc i kolejny dzień, aż do Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota

Dzień ciszy. Jezus umarł i jego ciało spoczywa w grobie. -Tego dnia można przez cały dzień można adorować Najświętszy Sakrament umieszony przy Grobie Pańskim - podkreśla ks. Mariusz Adamczyk, dodając: - Wiele osób spycha jednak ten dzień do święcenia pokarmów. Tak, jak w Wielki Piątek są tłumy wiernych, tak poświęcić pokarmy przychodzi kilkakrotnie więcej osób.

Wigilia Paschalna

Najbogatsza w treść i symbolikę Liturgia, która rozpoczyna się po zachodzie słońca. - Wierni gromadzą się na zewnątrz przy rozpalonym ognisku, który staje się symbolem nowego życia. Tym ogniem kapłan zapala paschał – wielką świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Chrystusa. Wchodząc do kościoła, kapłan śpiewa trzykrotnie „Światło Chrystusa”, a wierni odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”. Z każdym momentem w świątyni zaczyna się robić coraz jaśniej, gdy wierni ogniem z Paschału zapalają przyniesione świece. Po dotarciu do prezbiterium, rozpoczyna się śpiew Exultetu - Orędzia Paschalnego. To starożytna pieśń radości i dziękczynienia za noc, w której Chrystus pokonał śmierć. Każde słowo przesiąknięte jest zachwytem nad wielkością Bożej miłości - wskazuje ks. Mariusz Adamczyk, dodając:- Liturgia Słowa jest tego dnia bardzo bogata w treść. 8 czytań, 7 ze Starego Testamentu plus czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian i Ewangelia o pustym grobie. Do tego wybrzmiewa radosne Alleluja, śpiewane po raz pierwszy od Wielkiego Postu. Dzwony biją, organy grają – oto nadeszła noc Zmartwychwstania - opisuje kapłan.

Zapalone świece ważną rolę pełnią także w czasie Liturgii Chrzcielnej. - Tego dnia Chrztu udziela się katechumenom, a wszyscy wierni tego dnia odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne. Błogosławieństwo wody chrzcielnej ma charakter uroczysty. Modlitwa, którą wypowiada kapłan, to poetycki i głęboki tekst, który przypomina, jak wielką rolę odegrała woda w historii zbawienia: w czasie stworzenia świata, w potopie, który obmył ziemię, przy przejściu przez Morze Czerwone, aż po chrzest Jezusa w Jordanie. To wszystko ukazuje, że woda jest narzędziem Bożej łaski. Kapłan zanurza paschał – świecę Zmartwychwstania – w wodzie, modląc się, by Duch Święty przeniknął ją mocą życia. To moment bardzo wymowny: światło Chrystusa "wchodzi" w wodę, by uczynić ją znakiem nowego narodzenia - mówi ks. Adamczyk, dodając: - W dalszej części jest Eucharystia, a po Komunii Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja rezurekcyjna. W nocy wychodzi się poza świątynię i dzieli z innymi dobrą nowiną, że Chrystus Zmartwychwstał.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-04-15 09:04

Wybrane dla Ciebie

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Pierwszy ksiądz z Chin, który został męczennikiem

zwiastowaniepanskie.com.pl

W młodości Św. Augustyn Zhao Rong prowadził dosyć rozpustny tryb życia. W wieku 20 lat otrzymał pracę strażnika w więzieniu. Gdy w 1772 r. rozpoczęły się w Chinach prześladowania religijne zostało aresztowanych wielu katolików, a Zhao Rong został przydzielony do ich pilnowania.

Więcej ...

Castel Gandolfo: bogata historia letniej rezydencji papieży

2025-07-09 19:01

Vatican Media

Leon XIV jest szesnastym papieżem, który wypoczywa w Castel Gandolfo – miejscowości wybranej na letnią rezydencję papieży, począwszy od połowy XVII w. Pałac Apostolski, odwiedzony trzykrotnie przez Franciszka, został przez niego udostępniony dla zwiedzających w 2016 r. Część muzealna pozostanie otwarta również podczas pobytu Leona XIV w dniach 6-20 lipca i 15-17 sierpnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy