Reklama

Wiadomości

Bp J. Guzdek: bezpieczeństwo naszej Ojczyzny w dużej mierze zależy od stanu lotnictwa

Gagorski/pl.wikipedia.org

Od stanu polskiego lotnictwa w dużej mierze zależy bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – podkreślił biskup polowy Józef Guzdek. Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego w katedrze polowej odbyła się 28 sierpnia uroczysta Msza św. z udziałem żołnierzy, weteranów, kombatantów oraz najwyższych władz wojskowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii biskup podkreślił znaczenie dobrze wyszkolonej armii. "W polskich siłach powietrznych potrzeba ludzi wykształconych, przygotowanych i zmotywowanych, którzy będą strzegli naszego nieba. Wszak z góry, pod osłoną nocy, może skradać się zły człowiek, by włamać się do naszego ojczystego domu, zniewolić kraj i zadać śmierć jego mieszkańcom oraz zniszczyć dorobek wielu pokoleń" – stwierdził kaznodzieja.

Zwracając się do przedstawicieli wojsk lotniczych podkreślił, że „na współczesnym polu walki siły powietrzne mają fundamentalne znaczenie. Od was w dużej mierze zależy bezpieczeństwo naszej ojczyzny".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie uroczystości, w podziemiach katedry polowej złożono urny z prochami trzech asów polskiego lotnictwa: gen. bryg. pilota Mateusza Janusza Iżyckiego, gen bryg. pilota Ludomiła Antoniego Rayskiego i gen. Stanisława Konrada Ujejskiego.

„Dopiero w wolnej Polsce, na początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki staraniom polskich lotników ich prochy zostały sprowadzone na ojczystą ziemię. Od dziś będą spoczywać w podziemiach katedry polowej - matki kościołów garnizonowych. Tu będą doznawać miłości i ciepła uczuć współczesnej lotniczej braci. Niech ich niezwykłe życie, odważne czyny i wielkie umiłowanie ojczyzny staną się dla wszystkich źródłem patriotycznych natchnień oraz pełnej pasji i poświęcenia służby dla dobra i bezpieczeństwa naszego państwa" – powiedział biskup polowy i przypomniał sylwetki trzech wybitnych lotników wojskowych.

Gen. bryg. pil. Mateusz Janusz Iżycki miał swój udział w odrodzeniu państwa polskiego w 1918 r. Był m.in. adiutantem marszałka Józefa Piłsudskiego, a po ukończeniu kursu w Wyższej Szkole Wojennej otrzymał przydział do Biura Ścisłej Rady Wojennej. Z chwilą wybuchu II wojny światowej dowodził lotnictwem i obroną przeciwlotniczą dwóch armii: „Łódź” i „Warszawa”. Po klęsce wrześniowej wyemigrował przez Węgry do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii.

Reklama

Gen. bryg. pil. Ludomił Antoni Korab Rayski był synem powstańca styczniowego i brał udział w walkach z bolszewikami w 1920 r. W czasie ofensywy kijowskiej i bitwy warszawskiej zdobył sławę najlepszego polskiego lotnika bombowego. W odrodzonej Polsce był rzecznikiem rozbudowy lotnictwa w oparciu o rodzimy przemysł. Był też inicjatorem budowy Państwowych Zakładów Lotniczych.

Gen. bryg. pil. Stanisław Konrad Ujejski rozpoczął służbę w Wojsku Polskim 8 listopada 1918 r. Gruntownie wykształcony, zajmował coraz wyższe stanowiska w sztabie Naczelnego Wodza. Był też wykładowcą taktyki lotnictwa w Wyższej Szkole Wojennej, a następnie komendantem Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. W czasie kampanii wrześniowej pełnił obowiązki szefa Sztabu Naczelnego Dowódcy Lotnictwa i Obrony Przeciwlotniczej. Po kapitulacji przedostał się przez Rumunię do Francji, następnie do Anglii, gdzie w 1940 r. był zastępcą dowódcy Polskich Sił Powietrznych, a w 1943 r. pełnił obowiązki Generalnego Inspektora Polskich Sił Powietrznych.

Po Mszy św. medalem „Milito Pro Christo” został odznaczony płk pil. w st. spocz. Kazimierz Pogorzelski.

Święto Lotnictwa obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-28 15:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: odrzućmy nienawiść, trzeba iść drogą dialogu i porozumienia

Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny. Trzeba pójść drogą dialogu i porozumienia – zaapelował w czasie Mszy św. w intencji Ojczyzny biskup polowy Józef Guzdek. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Eucharystią, której przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski zainaugurowano obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Mszy św. uczestniczy prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu i parlamentu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli