Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wielkopostne Stabat Mater u Dominikanów

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do przeżycia wielkopostnego misterium, będącego medytacją nad Męką i Śmiercią Jezusa Chrystusa, zaprosili wiernych ojcowie Dominikanie.

W łódzkim kościele oo. Dominikanów pw. Podwyższenia Św. Krzyża odbył się wielkopostny koncert-misterium zatytułowany „Stabat Mater Dolorosa w muzycznym wykonaniu Adama Rymarza, przy akompaniamencie Witolda Janiaka i z odczytywanymi tekstami przez aktora Dariusza Kowalskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wykonawcy koncertu, przez autorską interpretację tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych, wprowadzili odbiorcę w największe Tajemnice wiary Kościoła. Pozwoliło to słuchaczom na nowo odkryć ich ukryty wymiar i głębię zawartych w nich treści. Historia polskich pieśni pasyjnych w Polsce sięga Średniowiecza, a ich szczególny rozwój przypada na XVII i XVIII wiek. Ich nadrzędnym tematem jest Męka Chrystusa w oparciu o biblijne fakty. Pieśni w wersjach pozaliturgicznych funkcjonowały w śpiewnikach, np. ks. Michała M. Mioduszewskiego – kompozytora, zbieracza repertuaru religijnego na terenie Polski. W ciągu lat doczekaliśmy się wielu wykonań w rozmaitych konwencjach. Do szeroko znanych należą interpretacje Adama Struga, Antoniny Krzysztoń, czy Stanisława Sojki. Polska tradycja wciąż potrafi zachwycić. Kolejnymi interpretatorami pieśni pasyjnych stał się łódzki duet pianisty Witolda Janiaka i wokalisty Adama Rymarza. Wspólnymi siłami dokonali nagrań pieśni pasyjnych „Stabat Mater Dolorosa”, które w 2017 r., zostało wydane na płycie pod tym samym tytułem.

I to właśnie materiał z tej płyty „Stabat Mater Dolorosa” artyści zaprezentowali podczas koncertu w łódzkim kościele oo. Dominikanów. - Wykonywane przez nas pieśni pasyjne to piękne melodie oraz przenikliwe teksty dotykające najtrudniejszych tematów ludzkiej egzystencji: niezrozumienia, odrzucenia, niesprawiedliwego osądu, cierpienia i śmierci. Znam je z tradycji kościelnej i często odnosiłem wrażenie, że gdy śpiewam je podczas mszy, to prześlizguję się jedynie po powierzchni tego, co w nich zawarte. Chciałem to zmienić. Pieśni okazały się znakomitym materiałem nie tylko do improwizowania, ale do zagłębienia się w sferę ducha. Otwierają mnie na zupełnie inną przestrzeń i wyzwalają z typowo komercyjnego myślenia, że muszę się tym repertuarem komuś przypodobać – podkreślają artyści.

Reklama

Witold Janiak to pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel w klasie fortepianu na Wydziale Jazzowym Akademii Muzycznej w Łodzi, laureat wielu konkursów jazzowych (Bielska Zadymka, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Pianistów Jazzowych) oraz nagrodzony wykonawca kameralnej i współczesnej muzyki klasycznej. Wydał wiele płyt, m.in. inspirowaną ludowymi tematami „Zagrajcie swoją muzykę”. Adam Rymarz to wokalista, dyrygent, trener wokalny, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (wokalistyka jazzowa) i Akademii Muzycznej w Krakowie (chóralistyka i edukacja muzyczna), zdobywca statuetki „Indywidualność Wokalna” na I Ogólnopolskich Warsztatach Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Inowrocławiu (2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Solisty Gospel (2005), solista w projekcie „Jazz Loves Barok” Leny Ledoff. Ma na koncie również własny projekt jazzowy „Flirtując z Bachem”, od października 2015 roku prowadzi zajęcia z impostacji głosu w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Z kolei Dariusz Kowalski to znany polski aktor, o rozpoznawalnym głosie, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Teatru Klasyki Polskiej. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Od wielu lat pracuje jako aktor w teatrach repertuarowych, filmie, telewizji, radiu i dubbingu oraz od kilku lat jako scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych, multimedialnych, koncertów i spektakli teatralnych. Jego wrażliwość i warsztat teatralny kształtowała m.in. współpraca z wybitnymi reżyserami polskiego teatru, jak Kazimierz Dejmek, Maciej Prus, Waldemar Śmigasiewicz, Mikołaj Grabowski.


Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-04-07 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Drewniane budowle sakralne

Marek Kamiński

Więcej ...

Ważne jest, abyśmy decydowali się na wybieranie Jezusa w każdej sytuacji

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

Więcej ...

Jasna Góra: bp Przybylski zachęca stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” do „pracy nad nadzieją”

2025-07-17 17:09

BPJG

Do „pracy nad nadzieją” i żeby nie bać się „podrywać nadzieję do lotu” - zachęcał dziś na Jasnej Górze studentów stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bp Andrzej Przybylski. W obozie wakacyjnym w Częstochowie bierze udział tysiąc trzystu młodych. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Jesteście moją nadzieją”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...