Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pół wieku Ziemi obiecanej

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Kinematografii otwarta została wystawa poświęcona filmowej ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Ziemia Obiecana”.

Wystawa Pół wieku „Ziemi obiecanej” jest hołdem dla Andrzeja Wajdy i współtwórców jego mistrzowskiego dzieła. Obecny 2025 rok został ogłoszony przez Senat RP rokiem Władysława Reymonta, a przez Radę Miejską w Łodzi - Rokiem Ziemi obiecanej. Na wystawie w Muzeum Kinematografii można zobaczyć oryginalne notatki Andrzeja Wajdy z czasu realizacji Ziemi obiecanej, przedstawiające kulisy pracy nad filmem. Ponadto obejrzeć można kostiumy, m.in. garnitur Karola Borowieckiego, rekwizyty, archiwalne zdjęcia i plakaty. Znajdujące się w muzeum historyczne wnętrza pałacu łódzkich fabrykantów - Anny i Karola Scheiblerów, w których Wajda kręcił ważne filmowe sceny, są miejscem prezentacji kostiumów z filmu. Na wystawie jest prezentowany film, w którym o arcydziele wypowiadają się aktorzy: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak, Anna Nehrebecka oraz filmowi twórcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Ziemia obiecana” jest arcydziełem, przez wielu znawców kina uważanym za jeden z najwybitniejszych polskich filmów wszech czasów. Wśród łodzian dzieło Wajdy ma status filmu kultowego, opowiadającego historię fabrykanckiej Łodzi. Ziemia obiecana okazała się filmem odmiennym od dotychczasowych dokonań Andrzeja Wajdy, w których dominowała tematyka narodowa. Zdjęcia do filmu zaczęły się w lutym 1974 r. i trwały do 8 czerwca. Twórcy nie musieli budować dekoracji, bo mogli wykorzystać XIX-wieczną architekturę Łodzi. Film był kręcony w ponad stu lokalizacjach, m.in. w pałacach fabrykanckich Scheiblerów (dziś siedziba Muzeum Kinematografii)  i Poznańskich, w działających wówczas przędzalniach i tkalniach, w kamienicach, na podwórzach. Andrzej Wajda zaangażował ponad pięćdziesięciu aktorów i ponad stu statystów.

Na początku 1975 r. w Łodzi i Warszawie odbyły się dwie prapremiery filmu, zorganizowane dla robotników dwóch dużych fabryk. Oficjalna premiera „Ziemi obiecanej” odbyła się 21 lutego 1975 r. w warszawskim kinie Relax. Film od razu zyskał olbrzymią popularność i został obsypany najważniejszymi nagrodami filmowymi, zdobywając m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Był także polskim kandydatem do Oscara. Niezapomnianą muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Z kolei Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1 w Łodzi zaprasza na weekend z Władysławem Reymontem. Podczas dwudniowego wydarzenia będzie można przypomnieć sobie postać wielkiego pisarza oraz  uczcić pięćdziesiątą rocznicę ekranizacji powieści „Ziemia obiecana”. Obchody zostały podzielone tematycznie na sobotę z „Ziemią obiecaną” oraz niedzielę z „Chłopami”. W programie spotkania z twórcami i aktorami, warsztaty, prezentacje, występy grupy rekonstrukcyjnej oraz pokazy specjalne.

Do 24 lutego można oglądać przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną wystawę „Władysław Stanisław Reymont - miejsca, ludzie, dzieła”. Można na niej zobaczyć książki pisarza i materiały o miejscach na terenie Łódzkiego związanych z noblistą. Zaprezentowane zostały różne wydania „Ziemi obiecanej”, między innymi tłumaczenia powieści na język niemiecki i niderlandzki. Są też różne edycje „Chłopów”. Wyróżniają się zwłaszcza wydanie z 2023 r. z ilustracjami nawiązującymi do filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welman oraz tłumaczenie na język węgierski pt. „Parasztok”. Wystawę wzbogacają portrety oraz krajobrazy ilustrujące związki noblisty z naszym województwem, materiały biograficzne o pisarzu, a także te omawiające jego twórczość.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-02-20 07:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Tryb.: Procesja Zaśnięcia NMP

br. Zacheusz Grzegorz Rąpała OFM

Więcej ...

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Więcej ...

Łódź: Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei

2025-07-08 19:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie