Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: miłość braterska wymaga miłosierdzia!

ks. Łukasz Burchard

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne wspomnienie bł. Guido z Montepellier - w Bazylice Mariackiej w Krakowie celebrowana była Msza św. dziękczynna za beatyfikację założyciela Zakonu Ducha Świętego: Duchaków i Duchaczek. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki - kard. Grzegorz Ryś.

Odwołując się do Listu do Hebrajczyków, metropolita łódzki apelował: - Niech trwa miłość braterska! Kochajcie braci, ale również kochajcie obcych! To, co jest trudne w miłości braterskiej, to jest to, żeby ona trwała. Siostry coś wiedzą na ten temat? Wasza miłość siostrzana, wasza miłość braterska - bo są tutaj także duchacy - trwa osiem wieków. Nie zawsze jest prosto wytrwać w miłości braterskiej - wystarczy Biblię poczytać - zobaczyć co się dzieje miedzy braćmi i siostrami. To jest trudna miłość, ona wymaga miłosierdzia. Wytrwała miłość braterska wymaga miłosierdzia! Jest ona nie możliwa bez miłosierdzia! - podkreślił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kardynał Grzegorz Ryś odwołał się do rozmowy z siostrą Klarą - krakowską duchaczką i wspominał: - Kiedyś kardynał książę Sapieha chodził po klasztorach w Krakowie i przyszedł do duchaczek przebrany za dziada. Kiedy krakowski biskup przyszedł przebrany za dziada, to przyjęłyście do domu Boga. Dzisiaj przyjmiecie kilku biskupów, kilkudziesięciu księży - nie ma pewności, że na to samo wychodzi. Boga przyjmuje się wtedy, kiedy przyjmujesz obcego. Kochajcie braci, kochajcie obcych - tłumaczył hierarcha.


W Eucharystii, która była dziękczynieniem za beatyfikację bł. Guidona, uczestniczyli duchowi synowie i córki Założyciela, których domy zakonne znajdują się w Polsce. Założyciel Zakonu Ducha Świętego został wyniesiony do chwały ołtarzy przez Ojca Świętego Franciszka, który dnia 18 maja 2024 oficjalnie zaliczył go do grona błogosławionych (przez tzw. zatwierdzenie kultu) i wyznaczył dzień jego wspomnienia liturgicznego na 7 lutego.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Zakonu założonego przez błogosławionego - Gwidon urodził się drugiej połowie XII wieku. Według nowożytnej, niepotwierdzonej źródłowo tradycji, pochodził z zamożnej rodziny Guillemów, w posiadaniu której od dwóch wieków było miasto Montpellier. Odznaczał się wielką pobożnością oraz wrażliwością na cierpienia bliźnich. Około 1180-1190 r., na przedmieściu rodzinnego miasta założył średniowieczny szpital dla ubogich i potrzebujących, któremu nadał wezwanie Ducha Świętego. Gromadził w nim porzucone dzieci, ubogich, chorych i sam osobiście im posługiwał. „Tak kochał ubogich – pisze o nim historyk Piotr Saulnier – że czcił ich jak panów, szanował jak przełożonych, miłował jak braci, opiekował się nimi jak dziećmi, poważał jak żywe wizerunki Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Przykład Gwidona, przenikniętego duchem ewangelicznej miłości, pociągnął innych, zarówno mężczyzn jak i kobiety, które szczególnie były potrzebne sierotom, by im zastąpić matki. Tak powstał szpitalniczy Zakon Ducha Świętego, jego gałąź męska i żeńska, oddany służbie chorym, ubogim i dzieciom. Założyciel oddał swe dzieło pod szczególny patronat Ducha Świętego. Pragnął, aby Duch Pocieszyciel, którego Kościół w swej liturgii nazywa Ojcem ubogich, był dla jego nieszczęśliwych źródłem pokoju i radości.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-08 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Projekty edukacyjne w szkołach bernardyńskich

Archiwum Szkoły

Więcej ...

Pamięci pomordowanych na Kresach Południowo - Wschodnich

2025-07-11 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

11 lipca, o godzinie 10.00 na skwerze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, przy Pomniku-Mauzoleum ludności polskiej pomordowanej przez OUN i UPA odbyły się obchody upamiętniające.

Więcej ...

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką