Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Tomasz z Akwinu jest nam zadany

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Niech św. Tomasz wyprasza nam łaskę odwagi wiary w zdobywaniu prawdy – mówił w homilii abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej Zesłania Ducha Świętego w „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium podkreślił, że choć twórczość św. Tomasza z Akwinu przypada na XIII wiek, to ciągle jest aktualna. – Dotyczy bowiem fundamentalnych pytań o sens życia, o relację z Bogiem i ze światem, o dobro i zło – mówił ks. Selejdak.

Zobacz zdjęcia: Dzień św. Tomasza z Akwinu

W homilii abp Depo zaznaczył, że „w życiu intelektualnym i duchowym nie ma Bożej amnestii od starania się bycia coraz głębiej świadkiem Bożych tajemnic”. Przypomniał, że św. Jan Paweł II w swojej encyklice „Fides et ratio” „zadał nam św. Tomasza”. „Łaska wiary opiera się na naturze i pozwala osiągnąć jej pełnię. Tak wiara opiera się na rozumie i go doskonali. Rozum bowiem oświecony przez wiarę zostaje uwolniony od ciemności, wszelkich ograniczeń, których źródłem jest nieposłuszeństwo grzechu” – cytował św. Tomasza z Akwinu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski zaapelował, aby „nie dać się zwieść współczesnym prądom myślenia, które negują ostatecznie prawdę, proponując zwątpienie i cynizm”.

Wykład tomistyczny nt. „Czy magia działa? Św. Tomasz z Akwinu o praktykach magicznych” w auli seminaryjnej wygłosił o. dr Radosław Broniek, dominikanin, wykładowca w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

Reklama

– Poglądy św. Tomasza z Akwinu na temat magii są ściśle związane z jego ogólną filozofią, która opiera się na harmonijnym połączeniu wiary i rozumu. Św. Tomasz traktował magię jako zjawisko szkodliwe i niebezpieczne – powiedział, witając przybyłych profesorów i seminarzystów ks. Selejdak.

Ojciec Broniek podkreślił, że Akwinata swoją naukę nt. magii zawarł w: „Sumie teologicznej” i „Sumie filozoficznej” („Summa contra gentiles”). – Uczynił to w swojej „Sumie teologicznej” w części dotyczącej cnoty religijności, której przeciwieństwem jest zabobon. W kwestii 96. swojego dzieła św. Tomasz zaznacza, że w magii chodzi m.in. o zdobycie wiedzy tajemnej potrzebnej do wpływu na ludzkie rozumienie – mówił o. Broniek.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Zgodnie z nauką św. Tomasza magia jest niedozwolona i jest nieskuteczna dla zdobycia wiedzy. Od demonów nie można uzyskać wiedzy. Magia bowiem jest nawiązywaniem z demonami towarzystwa. Zdaniem Akwinaty zabobon to grzech przeciwko Bogu. Św. Tomasz omawiając magię, pisze o przyczynie (causa) i znaku (signum). To rozróżnienie jest wciąż aktualne. Czym są owe znaki? Są to próby komunikacji ze złymi duchami dla uzyskania skutków – kontynuował prelegent.

– W „Summa contra gentiles” Akwinata w kwestii 105. pyta, skąd pochodzi skuteczność mistrzów magii i podkreśla, że mistrz magii ma moc od innej istoty, która posługuje się intelektem. W praktykach okultystycznych są znaki czci, które są formami bałwochwalstwa. Jest to cześć oddawana złym duchom, a demony mają złą wolę. Zdaniem Akwinaty kontakt, towarzystwo ze złymi duchami to największy grzech. To grzech bałwochwalstwa – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zapytany o to, co to znaczy nie bać się magii, prelegent wyjaśnił, że w konfrontacji ze złym duchem moc Boga jest większa. – Kiedy głosimy Ewangelię, to musimy mieć świadomość tego, że taka konfrontacja jest nieunikniona – odpowiedział i wskazał również, że istnieje przemysł magiczny, który daje ogromny pieniądz. – Znakomitym nośnikiem dla magii jest popkultura. Bardzo potrzebna zatem jest uważność, badanie duchów, rozeznanie. A co zrobić, żeby ustrzec wiernych przed magią i zabobonem? Trzeba przekazywać właściwą i zdrową doktrynę. Trzeba łączyć fides et ratio (wiarę i rozum) – kontynuował.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Dzień św. Tomasza z Akwinu” w Wyższym Międzdiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie ma już długą tradycję. Uroczysty dzień obchodów wspomnienia św. Tomasza z Akwinu sięga czasów, kiedy Częstochowskie Seminarium Duchowne miało swoją siedzibę w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3, do 1991 r. Tradycja ta była kontynuowana po przeniesieniu seminarium do Częstochowy i poświęceniu nowego budynku przez św. Jana Pawła II 15 sierpnia 1991 r. Św. Tomasz z Akwinu jest patronem kaplicy w Domu Profesorskim w seminarium.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-29 11:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Karol Porwich/Niedziela

– Dziś odwołujemy się do szczególnego orędownictwa św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza, prosząc dla tej wspólnoty, której dzisiaj tu doświadczamy, o ufną wiarę w Opatrzność Bożą, która z miłosną troską prowadzi losy ludzi i narodów, a ojcom i braciom paulinom wypraszajmy dary Ducha Świętego, który jest w nas i którego mamy od Boga na świadectwo wobec ludzi – mówił abp Wacław Depo 17 stycznia, na zakończenie obchodów uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

2025-07-10 21:08

aradaphotography/pl.fotolia.com

Kościół katolicki w Austrii wystawia na sprzedaż kolejną świątynię. Do kupienia jest kościół w Hirschwang an der Rax w Dolnej Austrii. Sprzedaż to skutek spadającej liczby wiernych i kłopotów finansowych diecezji.

Więcej ...

Parlament Europejski stanął w obronie syryjskich chrześcijan

2025-07-11 12:52
Parlament Europejski

PAP/EPA

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął wczoraj wieczorem rezolucję potępiającą zamach terrorystyczny, do jakiego doszło 22 czerwca w kościele greckoprawosławnym św. Eliasza w Damaszku. Z rąk islamistów zginęły tam 25 osoby, a ponad 60 zostało rannych. Była to jedna najgorszych masakr chrześcijan w Syrii od wielu lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką