Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Plonów

Piotr Lorenc

W tym roku święto plonów będzie miało szczególny charakter, odbędzie się bowiem na Wzgórzu św. Doroty i w kościele św. Katarzyny w Będzinie. Uroczystej Eucharystii, będącej centralnym punktem dożynek, będzie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Początek o godz. 14.00.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości dożynkowe zapraszamy wszystkich, którym jest bliskie rolnictwo, uprawa ziemi, a więc nie tylko rolników, ale i ogrodników, działkowców, plantatorów. Po prostu tych, którzy pragną podziękować Bogu za tegoroczne plony - powiedział ks. kan. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników. Ks. Kołczyk podkreślił, że dożynki to wspaniały polski zwyczaj obchodzony już od XVI wieku. - Urządzali go dla żniwiarzy - służby folwarcznej i pracowników najemnych - właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. I choć w istocie jest to obyczaj świecki, zawsze jest w nim obecny element sakralny w postaci podziękowania Bogu podczas Liturgii - dodał ks. Kołczyk.

Dożynki na terenie powiatu będzińskiego są w pełni uzasadnione. Istnieją tu bowiem bogate tradycje rolnicze i ludowe. Ponadto jest nawet „urzędowe” wytłumaczenie, bowiem w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie ma swoją siedzibę Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. - Powiatowo-diecezjalny charakter tegorocznego święta, które odbędzie się w przepięknej scenerii Wzgórza św. Doroty, będzie z pewnością wyjątkowy dla rolników, hodowców oraz osób, które poprzez swoją działalność kulturalną i społeczną pielęgnują tradycje ludowe na terenie naszej diecezji. Jak każdego roku, tak i tym razem podczas święta plonów zwanego również żniwniokiem, nie zabraknie wielu atrakcji. Będą występy artystów, kiermasze, propozycje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie kabaret „Smile”. Podziwiać będziemy także różnorodne wieńce dożynkowe, a na koniec odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Święto plonów będzie też doskonałą okazją do obcowania z obecnym na terenie powiatu będzińskiego folklorem - wyjaśnia Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie ma dożynek bez wieńców, dlatego też diecezja sosnowiecka i starostwo powiatowe w Będzinie organizują konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Kartę zgłoszeniową do udziału w konkursie należy przesłać do 2 sierpnia br. pocztą elektroniczną na adres: wsil@powiat.bedzin.pl; faxem na nr. tel. 32 368-07-77 lub pocztą tradycyjną na adres: Wydział Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Będzinie, ul. Krasickiego 17, 42-500 Będzin, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs na wieniec dożynkowy”. Wieńce należy dostarczyć do godz. 13.45 w dniu 18 sierpnia br. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości tego samego dnia po obrzędzie dożynkowym na Wzgórzu św. Doroty.

- Celem konkursu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych obrzędu dożynkowego, prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu powiatu będzińskiego i diecezji sosnowieckiej, promocja walorów przyrodniczych oraz integracja społeczności lokalnej - wyjaśnia ks. Kołczyk. W konkursie mogą uczestniczyć wieńce przygotowane przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i parafie z terenu diecezji sosnowieckiej. Każdy wieniec powinien posiadać metryczkę z informacją, z jakiej pochodzi miejscowości, gminy, przez kogo został wykonany. Wieniec powinien być zbudowany z płodów ziemi i elementów podtrzymujących. Nie powinien swoim wyglądem budzić negatywnych skojarzeń, obrażać uczuć religijnych, gloryfikować przemocy, nienawiści itp. Wieńce oceniać będzie komisja w składzie: Dobrawa Skonieczna Gawlik - etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie (przewodnicząca komisji), ks. Tomasz Zmarzły - przedstawiciel diecezji sosnowieckiej i Halina Mentel - reprezentująca zarządu Powiatu Będzińskiego. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 18 sierpnia. Autorzy są zobowiązani odebrać wieńce z terenu parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu po zakończeniu uroczystości.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za chleb

Tradycją uświęcony jest u nas zwyczaj organizowania dożynek. W większości gmin posiadających gospodarstwa prowadzące rolniczą działalność organizowane są dziękczynne Msze św. Za plony dziękujemy Bogu także jako diecezjalny Kościół.

Więcej ...

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31
K. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?