Reklama

Wiadomości

Relacje izraelsko-francuskie

Jerozolima: policyjny nalot na sanktuarium „Pater Noster”

Kościół Pater Noster, Jerozolima

Adobe Stock

Kościół Pater Noster, Jerozolima

W czwartek 7 listopada podczas wizyty francuskiego ministra spraw zagranicznych Jeana-Noela Barrota, izraelska policja dokonała nalotu - bez żadnego upoważnienia - na sanktuarium „Pater Noster” w Jerozolimie. Doszło do incydentu dyplomatycznego. Jest to katolicki budynek sakralny znajdujący się na Górze Wniebowstąpienia we Wschodniej Jerozolimie w Ziemi Świętej. Nazywana jest również Éléona (z greckiego elaiōn „gaj oliwny”).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół ten został zbudowany w miejscu, w którym według tradycji Jezus nauczył swoich uczniów Modlitwy Pańskiej. Miejsce to należy do francuskiej domeny narodowej w Ziemi Świętej - od końca XIX wieku Kościół i klasztor są od 1901 eksterytorialne i należą do Posiadłości Francji w Ziemi Świętej. Władze francuskie uznały ten akt za poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Przed przybyciem szefa francuskiej dyplomacji izraelska policja wkroczyła na teren sanktuarium i aresztowała dwóch francuskich żandarmów. Dwaj policjanci zostali zwolnieni po przewiezieniu do koszar po interwencji ministra. „Nie wejdę dziś na teren Eleony, ponieważ izraelskie siły bezpieczeństwa weszły tam z bronią, bez uprzedniej francuskiej autoryzacji” - wyjaśnił Barrot. Francuski polityk powiedział również, że aresztowanie może zagrozić stosunkom dyplomatycznym między Paryżem a Tel Awiwem. „To naruszenie integralności domeny powierzonej Francji grozi osłabieniem więzi, które przybyłem kultywować tutaj z Izraelem, w czasie, gdy wszyscy musimy pomóc regionowi iść naprzód na drodze do pokoju” - podsumował minister.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W międzyczasie Republika Francuska poinformowała, że wezwie ambasadora tak szybko, jak to możliwe, aby przekazać swój protest. Barrot udał się do Jerozolimy, aby „kontynuować trudny dialog na temat Libanu i Strefy Gazy”. Spotkał się tam z ustępującym ministrem spraw zagranicznych, Israelem Katzem, któremu powiedział, że „nadszedł czas, aby położyć kres tragedii, która rozpoczęła się 7 października”. Wcześniej rozmawiał z rodzinami zakładników. „398 dni koszmaru. Francja będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby uwolnić swoich obywateli i wszystkich wciąż przetrzymywanych zakładników” - napisał minister.

Obecny kompleks klasztorny składa się z częściowo odbudowanego kościoła bizantyńskiego z IV-XIV wieku (zostały zrekonstruowane jego schody, absyda i dolny poziom ścian). Pod tym kościołem znajduje się grota z łacińskim napisem nad wejściem: Spelunga in qua docebat Dominus apostolos in Monte Oliveti (Jaskinia, w której Pan nauczał apostołów na Górze Oliwnej). Do kościoła bizantyńskiego przylega krużganek neogotyckiego klasztoru karmelitanek z 1868, na którego wewnętrznych ścianach znajdują się liczne tablice z płytek ceramicznych, z tekstem modlitwy Ojcze Nasz w ok. 130 językach świata. Tabliczkę w języku polskim ufundowali żołnierze 8. Brygady Strzelców z Armii Polskiej na Wschodzie gen. Andersa, w czasie swojego przemarszu przez Palestynę w 1942 r. Dalej położone są budynki klasztorne z kościołem klasztornym. Nad klasztorem dominuje wysoka dzwonnica pobliskiego prawosławnego Monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego na Górze Oliwnej.

Wspomniane zachowanie izraelskiej policji nie jest niczym nowym. W styczniu 2020 r., podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, policjanci uniemożliwili głowie państwa wejście do kościoła św. Anny, innego z kościołów należących do Francji. Ten epizod, w którym Macron rozpoczął spór z izraelską policją, przypominał podobne wydarzenie z udziałem prezydenta Jacquesa Chiraca w 1996 roku.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-11-09 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy

2025-07-01 17:03

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Ołomuńca w Republice Czeskiej udzielił tymczasowej dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Wskazania abp. Jozefa Nuzika, jako „pomoc dla tych, którzy z powodu braku księży mają poważne problemy z uczestnictwem w niedzielnej Mszy św.”, zostały odczytane w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji ołomunieckiej.

Więcej ...

Młodzież poznaje Pana Boga na żaglach

2025-07-02 23:27
Ksiądz Szymon wraz z młodzieżą

mat. pras

Ksiądz Szymon wraz z młodzieżą

W czasie wakacji duszpasterze przygotowują dla młodzieży różne formy spędzenia tego czasu z Panem Bogiem. Ksiądz Szymon Kocemba z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze wraz z parafialnym oddziałem KSM-u wyruszył na Mazury na Rekolekcje pod Żaglami .

Więcej ...

Odkryj Jasną Górę z Jasnogórskim Centrum Informacji

2025-07-03 17:45

BPJG

Odkryj Jasną Górę - zachęcają przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat pracownicy Centrum i wolontariusze służą przybywającym tutaj pielgrzymom z Polski i świata. Zapewniają bogatą ofertę dla zwiedzających. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką