Reklama

Watykan

Posługa spowiedników w Bazylice Watykańskiej

Penitencjarze watykańscy u Papieża

Vatican News

Penitencjarze watykańscy u Papieża

Z okazji 250. rocznicy powierzenia Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych posługi penitencjarzy w Bazylice Watykańskiej, Ojciec Święty spotkał się z franciszkaniami, którzy obecnie w niej spowiadają. Podkreślił znaczenie ich obecności dla pielgrzymów, przyjeżdżających z całego świata do grobu św. Piotra i zachęcił, by stawali się pokornymi i słuchającymi z uwagą „mężami miłosierdzia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania z penitencjarzami watykańskimi, Papież Franciszek przypomniał, że choć pielgrzymom i turystom, ktorych ponad 40 tys. odwiedza każdego dnia Bazylikę św. Piotra, przyświecają różne motywacje, „w każdym jest, świadome lub nieświadome, jedno wielkie poszukiwanie: Boga, Piękna i odwiecznego Dobra, którego pragnienie żyje i pulsuje w każdym sercu”.

Spowiednicy – świadectwem otwartości Kościoła

Papież podkreślił, że w tym kontekście ważna jest stała obecność spowiedników w świątyni. „Dla wiernych i pielgrzymów, ponieważ pozwala im spotkać Pana miłosierdzia w sakramencie pojednania (...) Dla wszystkich innych, ponieważ jest dla nich świadectwem, że Kościół przyjmuje ich przede wszystkim jako wspólnotę zbawionych, tych, którym przebaczono, którzy wierzą, mają nadzieję i miłują, w świetle i z mocą czułości Boga.” Zachęcił, by spojrzeć na ich posługę przez pryzmat trzech aspektów: pokory, słuchania i miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Słuchać, mniej pytać, nie być psychiatrą”

Reklama

Franciszek mówił o pokorze, jako cesze charakteryzującej dobrego spowiednika, świadomego ogromu łaski, której jest szafarzem. „Dlatego, drodzy bracia, aby być dobrymi spowiednikami, «wpierw sami jako penitenci szukamy przebaczenia», szerząc pod imponującymi sklepieniami Bazyliki Watykańskiej woń pokornej modlitwy, która błaga i wyprasza zmiłowanie” - przypominał. Zachęcił, by do wsłuchiwania się w to, o czym chcą powiedzieć penitenci podchodzić jak do słuchania samego Jezusa. Zalecił im też aby koncentrowali się właśnie na słuchaniu, a nie zadawaniu pytań, zwłaszcza onieśmielających penitenta, a także, by nie wchodzili w kompetencje inne, niż te, które do nich należą. „Proszę nie być psychiatrą, im mniej mówisz, tym lepiej: słuchaj, pocieszaj i przebaczaj. Jesteś tam po to, aby przebaczać!” – radził.

Spowiednik – „mężem miłosierdzia”

„Ważne, abyśmy jako dawcy Bożego przebaczenia byli «mężami miłosierdzia», słonecznymi, szczodrymi, gotowymi do zrozumienia i pocieszenia, w słowach i postawach” – zachęcił Ojciec Święty. Podkreślił, że „jedynym lekarstwem”, jakie mają do dyspozycji jest Boże miłosierdzie i za św. Leopoldem Mandiciem zaapelował, by nigdy nie upokarzać osób, które przychodzą, prosić o przebaczenie, ale troszczyć się o to, by penitenci "odczuwali miłosierdzie".

Franciszkanie konwentualni posługują jako penitencjarze watykańscy od 1774 r. Każdego dnia w Bazylice św. Piotra spowiedź trwa od godz. 7.00 do 12.30 (w niedzielę do 13.00) i od 15.30 do 18.30. W gronie spowiedników jest obecnie pięciu Polaków, dzięki którym w konfesjonałach są codziennie są dyżury spowiedzi w języku polskim.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-10-24 18:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przedstawiciele kongresu przywódców religii odwiedzili Franciszka

www.vaticannews.va/pl

Papież przyjął uczestników spotkania między Dykasterią ds. Dialogu Międzyreligijnego i Kongresem Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii. Na audiencji byli też obecni przedstawiciele władz Kazachstanu, wspierający dialog międzyreligijny. „Kongres jest unikalną i sprawdzoną platformą dialogu nie tylko między przywódcami religijnymi, ale także ze światem polityki, kultury i mediów” – zaznaczał Franciszek.

Więcej ...

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Więcej ...

Górnicy z kopalni w Wieliczce przeszli w Wielki Piątek podziemną Drogą Krzyżową

2025-04-18 11:03

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie w Wielki Piątek z samego rana górnicy wieliccy modlili się pod ziemią podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Kopalni Soli w Wieliczce. Podziemna Droga Krzyżowa znajduje się ok. 100 m pod ziemią i jest częścią kopalnianego szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...