Reklama

Felietony

Religia, religioznawstwo czy język polski? Czy wiceminister Musze znów nie wyszło?

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ostatnia nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii wywołuje liczne komentarze zarówno przedstawicieli strony wyznaniowej, jak i rządowej. Na piątkowe słowa kardynała K. Nycza o konieczności nauczania religii w szkołach, dzisiaj zareagowała wiceminister edukacji narodowej, Joanna Mucha. Niestety, nie " tylko z puczem jej nie wyszło".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj także: Według wiceminister edukacji, kard. Nycz myli religię z religioznawstwem

Na początku był chaos

Jak pisaliśmy, projekt rozporządzenia MEN o zredukowanej do nieobowiązkowej godziny religii tygodniowo w szkołach trafił w ubiegłym tygodniu do konsultacji. Na dokumencie przekazanym ministerstwom do konsultacji międzyresortowych widnieje data 30 września. Tak naprawdę, projekt został opublikowany na stronie RCL dopiero z początkiem października. Resort chce, aby lekcja religii odbywała się przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub po ich zakończeniu. Ponadto porządkuje chaos interpretacyjny. W poprzednim akcie normatywnym zapomniano bowiem o organizacji nauki religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. Doszło do swoistego rodzaju schizofrenii prawnej. W szkołach należało łączyć grupy, natomiast w grupach pozaszkolnych i punktach katechetycznych obowiązywały dotychczasowe rozwiązania.

Głos wołającego na puszczy

Do propozycji rządzących odniósł się przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Wojciech Osial.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Umieszczanie zajęć na pierwszej i ostatniej godzinie jest szczególnie krzywdzące, gdyż poważnie utrudnia uczniowi udział w lekcji religii i narusza jego prawo do sprawiedliwego traktowania – zauważył duchowny.

Reklama

Mimo iż podkreślił, że strona kościelna jest gotowa „na rozmowę i wypracowanie wspólnego rozwiązania, pod którym podpiszą się obydwie strony dialogu, tak jak zostało to dokonane w 1992 roku”, to słowa Przewodniczącego Komisji Wychowania KEP nie spotkały się z reakcją.

Kto mądry, niech słucha i pomnaża naukę...

Nie bez echa przeszła natomiast piątkowa wypowiedź metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, który powiedział dla PAP, że godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów, skoro żyjemy w cywilizacji europejskiej wyrosłej z chrześcijaństwa. Zaznaczył, że tożsamość, kultura i życie społeczno-polityczne narodów europejskich zostały "ukształtowane na bazie chrystianitas".

– W związku z tym nie da się zrozumieć europejskiej sztuki, muzyki, architektury bez znajomości chrześcijaństwa. Powinni uświadomić to sobie zarówno rządzący, jak rodzice oraz sama młodzież" – podkreślił kard. Nycz.

Odludek szuka pozorów, aby móc sprzeciwić się wszelkiej słusznej radzie

Rzeczone pozory, by sprzeciwić się hierarsze znalazła jedna z pięciu zastępców konstytucyjnego ministra edukacji, Joanna Mucha. Według sekretarz stanu, J. Muchy kard. Nycz myli religię z religioznawstwem.

– Gdybyśmy rzeczywiście nauczali nasze dzieci religioznawstwa, to (...) taki wkład kulturowy w ich edukację, w ich wychowanie miałby sens – powiedziała w TOK FM wiceminister edukacji.

Tonem znawcy materii zeznała, że spuścizna kulturowa, o której wspomina kard. Nycz, jest nauczana na lekcjach języka polskiego.

– Religia nie przygotowuje do tego typu zrozumienia naszej kultury. Znamy wszyscy anegdotyczne przykłady o tym, czego dzieci uczone są podczas lekcji religii – z nutą ironii dodała.

Kto mieczem wojuje...

Reklama

Niestety, sekretarz stanu nie zreflektowała się i zapomniała, iż opinia publiczna pamięta występ Poseł J. Muchy w trakcie "oblężenia" mównicy Sejmu RP za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Wówczas to „zaśpiewała” - w wolnej interpretacji - tekst piosenki „Nie płacz kiedy odjadę”. Występ był dowodem ewentualnych licznych absencji na lekcjach muzyki i rytmiki. Co więcej, próba parafrazy także dowodziła możliwych ubytków na lekcjach języka polskiego. Czy anegdotycznym przykładem, o którym wspomina wiceminister edukacji nie jest przypadkiem jej autorskie wykonanie utworu Wandy Sieradzkiej? Oto jest pytanie!. Jeśli tak, wiceminister zasługuje na słowa uznania za autokrytykę.

Co z tą religią i etyką?

Wiedza religijna i etyczna ma funkcję kulturotwórczą, pomaga rozumieć i twórczo rozwijać trendy kulturowe oparte na ładzie społecznym i moralnym oraz szacunku w relacjach międzyludzkich. Treści podstawy programowej z języka polskiego w szkole ponadpodstawowej inaczej ujmują zagadnienia, których przyczynkiem jest Biblia i literatura biblijna. Co więcej, zostały w obecnej szkole zredukowane do minimum i młodzież, która wskutek niedostatecznej inkulturacji, nie będzie w stanie właściwie zrozumieć kodów kulturowych obecnych w literaturze, sztuce, filmie, reklamie czy nawet rozrywce. Nieznajomość toposów, aluzji, skojarzeń i motywów wywodzących się z religii i filozofii oraz wartości zakorzenionych we wszystkich trzech filarach cywilizacji europejskiej – filozofii greckiej, prawie rzymskim i religii chrześcijańskiej doprowadzi do zubożenia twórczego i powolnego zatracenia znajomości ładu społecznego i moralnego oraz szacunku w relacjach międzyludzkich.

Warto też zwrócić uwagę, iż zgodnie z omawianym rozporządzeniem prawo do nauczania religii mają także inne kościoły i związki wyznaniowe.

Podziel się:

Oceń:

+12 -4
2024-10-07 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Dziękowali za dar życia i kapłaństwa śp. ks. Franciszka Kołacza

2024-11-22 18:06

Biuro Prasowe AK

- Kapłan Chrystusa to przede wszystkim głosiciel śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Codziennie każdy kapłan sprawując Eucharystię, uobecnia tajemnice śmierci i zmartwychwstania – powiedział na początku homilii ks. Jerzy Musiałek i dodał, że ks. Franciszek żył prawdą o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Więcej ...

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z Manoppello powstało pod wpływem promieniowania

2024-11-22 21:18

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przeprowadzone ostatnio przez niemieckiego lekarza-chemika Gosberta Wetha badania Chusty (Sudarionu) z Manoppello rzuciły nowe światło na widoczne na niej „jaśniejące Oblicze Chrystusa”. 26 września br. naukowiec wypowiedział się jako lekarz, że „ta osoba musiała być ciężko torturowana”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Święci i błogosławieni

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Toaleta dla trzeciej płci, szkolenia z niebinarności....

Wiadomości

Toaleta dla trzeciej płci, szkolenia z niebinarności....

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...