Reklama

Jasna Góra

Wielkie rzeczy uczynił Bóg w naszym życiu...

Bożena Sztajner

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dniach 16-17 kwietnia w pielgrzymce na Jasną Górę. Organizowana po raz czwarty pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Przewodniczył jej kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka seminarzystów wpisała się w Rok Wiary, jak również w 450. rocznicę zakończenia Soboru Trydenckiego (1545-63). Jednym z jego owoców było również powołanie do istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. Episkopat Polski reprezentowali: kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Andrzej Jeż, bp Grzegorz Ryś i bp Jan Wątroba. Z pielgrzymami spotkał się również abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Apel Jasnogórski

Według pięknej chrześcijańskiej tradycji spoglądamy na oblicze Maryi, aby czystość Jej miłości odcisnęła się na naszej duszy - mówił 16 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Apelu Jasnogórskiego kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, na rozpoczęcie IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W swoim słowie przed błogosławieństwem kard. Piacenza przypomniał, że „kontemplujemy w Maryi przede wszystkim doskonałą wolność, poprzez którą własnym «tak» na zwiastowanie anioła otworzyła bramy nieba. (...) Kontemplujemy w Maryi wzór prawdziwej wierności Chrystusowi”.

Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego, który wskazał na hymn „Magnificat” jako na „szkołę chrześcijańskiej mądrości”. „Maryja w «Magnificat» jest mistrzynią w szkole tej mądrości” - mówił o. Cantalamessa.

Modlitwa w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie

Reklama

17 kwietnia pielgrzymi spotkali się w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego.

Wcześniej ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, w swoim słowie podkreślił znaczenie modlitwy Maryi „Magnificat”. - To pieśń o Bogu w życiu Maryi - mówił ks. Stoś. - Jesteśmy na pielgrzymce po to, żeby nie opowiadać o sobie, ale żeby wspólnie opowiadać o Bogu w naszym życiu, by uczyć się od Maryi, jak wielkie rzeczy Bóg uczynił w naszym życiu - kontynuował ks. Stoś.

Uczestników IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych powitał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Powołania są znakiem łaski nadziei budowanej na wierze - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „powołania są sprawdzianem żywotności chrześcijańskiej naszych diecezji, parafii i rodzin”.

Reklama

W konferencji o. Raniero Cantalamessa stwierdził, że „potrzebujemy Ducha Świętego”. Nawiązując do dzieła św. Augustyna „O państwie Bożym”, kaznodzieja z Watykanu podkreślił, że „w świecie dzisiejszym są dwa miasta”. - Jest miasto Szatana, miasto Babel, które zbudowane jest na miłości własnej, na szukaniu własnej chwały. Jest też miasto Boga, którego początek był w dniu Pięćdziesiątnicy, a które buduje się na miłości i na chwale Bożej - mówił o. Cantalamessa. - Jeśli pracujemy dla własnej chwały, zaszczytów w Kościele, kariery, to pracujemy dla miasta Babel. Jeśli natomiast pracujemy dla miłości Chrystusa, to pracujemy w mieście Boga - kontynuował o. Cantalamessa.

Następnie po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Po adoracji wyruszyła procesja maryjna na Jasną Górę. W trakcie procesji alumni rozważali różańcowe tajemnice światła. Procesji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Uroczysta Eucharystia na Jasnej Górze

- Uczniowie z Emaus, którzy rozpoznają Chrystusa po łamaniu chleba, muszą poddać się rzeczywistości przemiany - mówił w homilii kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który 17 kwietnia przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze z okazji pielgrzymki seminarzystów. Mszę św. z kard. Piacenzą koncelebrowali m.in.: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, bp Grzegorz Ryś oraz księża wychowawcy w polskich seminariach duchownych.

Reklama

W homilii kard. Piacenza przypomniał seminarzystom o tożsamości kapłańskiej. - Ta tożsamość jest równocześnie instytucjonalna i charyzmatyczna. Jest instytucjonalna, bo zostaje udzielona przez włożenie rąk biskupa w nieprzerwanej sukcesji apostolskiej, która pozwala nam dojść aż do kolegium Dwunastu Apostołów. Jest też charyzmatyczna, gdyż jest owocem nieustannego działania Ducha, który od Pięćdziesiątnicy aż do kresu historii kształtuje oblicze Kościoła, jako komunii dla misji - mówił prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. - Ten, kto jest powołany do kapłaństwa, musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi - kontynuował kard. Piacenza. - Chrystus ogołocony na krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa - dodał hierarcha.

Podczas Mszy św. seminarzyści wypowiedzieli uroczyste „Credo”.

Na zakończenie Mszy św. słowo do seminarzystów skierował nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. - Stajecie się nadzieją Kościoła i nadzieją nas, kapłanów -podkreślił.

Do zgromadzonych seminarzystów zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: - To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce i w całym dziele nowej ewangelizacji - mówił kard. Nycz.

Na zakończenie pielgrzymki seminaria w Polsce zawierzył Matce Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna - wyznał abp Depo.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-22 14:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dokąd idziemy?

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

„Nasze życie to nie jest próżna wędrówka po labiryncie, ale jasno wytyczona droga – to Bóg jest początkiem i końcem”. Kard. G.L. Müller

Więcej ...

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

2025-05-21 16:04

Vatican News

„Wysłuchaliśmy głosu Ducha Świętego, aby wybrać człowieka przeznaczonego do przewodzenia Kościołowi powszechnemu, następcę Piotra, biskupa Rzymu” Tymi słowami rozpoczyna się przedmowa kardynała Pietro Parolina, do książki „Leone XIV. La via disarmata e disarmante” („Leon XIV. Droga nieuzbrojona i rozbrajająca”), opublikowanej dzisiaj przez wydawnictwo San Paolo i napisanej przez włoskiego dziennikarza Antonio Preziosi.

Więcej ...

Zdewastowano pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

2025-05-21 16:38

wikipedia.org

MSZ oświadczyło w środę, że domaga się od strony rosyjskiej natychmiastowego przywrócenia stanu pierwotnego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Sprawa dotyczy dewastacji polskiego pomnika, z którego skuto płaskorzeźbę orderu Krzyża Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Kampanii Wrześniowej 1939.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką