Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XII Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Dominik Cywiński

Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Andrzeja Dzięgi zgromadził w tym roku łącznie 44 zespoły. Były to zespoły ze Szczecina, Pełczyc, Barlinka, Stargardu Szczecińskiego, Rewala, Gryfina i Myśliborza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łącznie wystąpiło na scenicznych deskach 585 młodych aktorów. W ich przygotowanie zaangażowało się 60 opiekunów. Przedstawienia odbywały się w czterech szkołach Szczecina. Finał z ogłoszeniem wyników, wręczeniem nagród odbył się w Pałacu Młodzieży. Tegoroczną finałową galę poprowadził Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie, z racji jubileuszowego Przeglądu, który na poziomie szkół gimnazjalnych odbył się już po raz 10. Jego dyrektor Bogusław Krzysztof Nowak otworzył uroczystość, następnie ogłoszono wyniki i rozdano nagrody, uzyskane dzięki wsparciu 36 sponsorów. Nagrody przyznano w następujących czterech kategoriach: za najlepsze przedstawienie, najlepszą kreację aktorską, najładniejszy plakat i najciekawszy scenariusz. Niżej zamieszczamy laureatów pierwszych trzech miejsc w poszczególnych kategoriach.

W grupie szkół specjalnych jury przyznało miejsca: I - członkom Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek” z Barlinka za sztukę „Aniołek w klatce”, II - Grupie Teatralnej „Bajery” z Zespołu Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Stargardzie Szczecińskim za sztukę „A Chrystus czeka”, III - ex aequo: uczniom ZSS nr 12 w Szczecinie za spektakl „Zachariasz, Gabryś i Marysia” oraz członkom Teatr-u Faktu z Gimnazjum nr 47 w Szczecinie za przedstawienie „Iść w ciemno za Światłością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyróżnienie otrzymała grupa teatralna ze Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Prawobrzeże Szczecin za przedstawienie „Jonasz - prorok indywidualista”.

W grupie szkół podstawowych (klas młodszych i starszych) kolejność była następująca: I - SP 48 - „On żyje”, opiekunki s. Margareta Bortnik i p. Beata Standio, I - SP 48 - „Sumienie Magdy”, s. Margareta Bortnik, p. Ewa Ott-Kamińska, II - SP 1 z Gryfina - „Skarby ogrodnika”, p. Beata Żebiełowicz, II - SP 3 z Gryfina - „Gdyby znali grzesznicy moje miłosierdzie”, p. Czesława Romanowicz, III - SP 48 - „Bajka o aniołach czasu”, s. Margareta Bortnik, p. Dorota Krawczyk, III - SP 3 z Myśliborza - „Zaniósł na krzyż nasze grzechy”, p. Grażyna Oszczyk, p. Katarzyna Dzedzej, p. Agnieszka Kotlicka i p. Teresa Pakiet.

Reklama

W grupie szkół gimnazjalnych zwycięską sztuką przygotowali aktorzy z Gimnazjum im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Konstantego Maciejewicza w Zespole Szkół Sportowych w Rewalu pod opieką s. Renaty Gostomskiej. Jej tytuł to „Wagary u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej”. II miejsce przypadło młodzieży z grupy teatralnej „Ci, którzy zaufali Panu” z Gimnazjum nr 31 w ZS nr 13 w Szczecinie prowadzonej przez Annę Koler-Tomaszewską za spektakl pt. „Król wschodzącego słońca”. III miejsce jury przyznało Gimnazjum Integracyjnemu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie Szczecińskim pod opieką Stanisława Łapyra. Nagrodzony spektakl nosi tytuł „Trzy i …”. Na poziomie szkół ponadgimnazjalnych najlepsze przedstawienie pt. „Nie jesteś sam” wystawiła młodzież z grupy „Osiemnastka” z XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Wybickiego w Szczecinie. Przygotowała ona sztukę pt. „Nie jesteś sam” pod opieką Iwony Gacparskiej i Anny Sawickiej. II miejsce zajęli „Wniebowzięci” z Zespołu Szkół nr 2 im. Wł. Orkana w Szczecinie, którzy zaprezentowali sztukę do scenariusza p. Marzeny Danowskiej pt. „Fundamentem jest Miłość”. III miejsce zajął zespół „Trójka” III LO im. M. Kopernika w Szczecinie-Dąbiu, prezentując sztukę pt. „Ja jestem. Kocham. Nie bój się. Zaufaj” według scenariusza p. Marzeny Danowskiej.

Na gali finałowej pytałem opiekunów i jurorów, co można powiedzieć o spektaklach tegorocznego Przeglądu. „Myślę, że byłoby dobrze, żeby wychowawcy, a także rodzice dzieci zobaczyli te problemy, które dzieci chciały pokazać, grając, ponieważ są one dla nich ważne, często niezauważane w domu, w szkole, z braku czasu, braku możliwości zareagowania…” - to opinia s. Bernadetty Lewickiej. „Z wielką satysfakcją patrzyłam na przedstawienia jako juror i widz - mówiła aktorka Ewa Węglarz. - O wszystkich wykonawcach mogę powiedzieć z wielką szczerością, że ujmujące było ich wielkie zaangażowanie, troska o staranność wykonania, dobra dykcja, przemyślane stroje i scenografia, całość była naprawdę na dobrym poziomie. Nauczyciele włożyli w to przedsięwzięcie ogromną pracę. Działania, które organizują dzieci, młodzież, są nie do przecenienia. Uczą współpracy zespołowej, poznania siebie, tworzą więzi między aktorami”. „Moją zasadą jest pokazanie dzieciom, że Bóg działa w ich życiu i że ważne są nasze postawy, w tym uwrażliwienie na drugiego człowieka” - wyznała Maria Frela z ZSS nr 9 w Szczecinie.

Spektakle bliskie problemom młodego człowieka, przekazujące wartości chrześcijańskie, wystawiane podczas rekolekcji wielkopostnych z pewnością przyczyniły się do pełniejszego ich przeżycia, a to było intencją organizatorów Przeglądu.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie

Padre

Tradycyjnie, w przeddzień urodzin Karola Wojtyły, 17 maja w kościele parafialnym w Lubomierzu odbył się Międzyszkolny Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie”.

Więcej ...

Cud św. Michała Archanioła

2024-05-24 14:59

Karol Porwich/Niedziela

Świadectwo Joli to opowieść o pięknej przyjaźni z Wodzem Wojska Anielskiego, o wierze, która jest trwaniem i wzrastaniem. O zawierzeniu i o tym, jak Pan Bóg uzdrawia, usuwa lęk i prowadzi. O św. Michale Archaniele, który strzeże, nawet gdy sytuacja po ludzku wyglądała na bardzo niebezpieczną. O uczeniu się pokory na wzór Michaela, który całym sobą głosi "Któż jak Bóg"

Więcej ...

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania