Reklama

Aspekty

Bractwo św. Jakuba Apostoła

Nowy rozdział - otwarty

Stowarzyszenie „Bractwo św. Jakuba Apostoła w Jakubowie” powstało w 2004 r.

Waldemar Hass

Stowarzyszenie „Bractwo św. Jakuba Apostoła w Jakubowie” powstało w 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie 16 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Bractwa św. Jakuba Apostoła ze wszystkich oddziałów w kraju. Członkowie stowarzyszenia wspólnie modlili się, obradowali i wybierali nowe władze organizacji. Pod wieloma względami było to zebranie o przełomowym charakterze.

Odrobinę historii najnowszej

Stowarzyszenie „Bractwo św. Jakuba Apostoła w Jakubowie” powstało w 2004 r. W swoich pierwszych działaniach skoncentrowało się przede wszystkim na utworzeniu (a po części historycznym odtworzeniu) pierwszego współcześnie polskiego odcinka „Szlaku św. Jakuba” z Jakubowa do Zgorzelca oraz z Głogowa do Jakubowa, a także na propagowaniu tradycyjnych form chrześcijańskiego pielgrzymowania do Santiago de Compostela oraz przywróceniu znaczenia i świetności ośrodkowi kościelnemu w Jakubowie. W 2007 r. decyzją bp. Adama Dyczkowskiego kościół w Jakubowie ustanowiony został sanktuarium. W 2010 r. - Jubileuszowym Roku św. Jakuba sanktuarium nawiedził abp Julián Barrio Barrio.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko w Jakubowie

Od początku działalność Bractwa św. Jakuba nie ograniczała się tylko do Jakubowa i granic naszej diecezji. Szybko podjęto współpracę m.in. z sąsiednią diecezją legnicką i jej parafiami, a także z innymi wspólnotami, fundacjami i organizacjami związanymi z pielgrzymowaniem oraz z kultem św. Jakuba Starszego Apostoła. Nawiązane zostały też cenne kontakty zagraniczne, np. z Bractwem św. Jakuba z Londynu. Stowarzyszenie z Jakubowa podjęło też wspólne działania z parafiami jakubowymi m.in. w: Więcławicach Starych k. Krakowa, Szczyrku, Ośnie Lubuskim, Łebie, Mogilnie, Lęborku, Żabnie (woj. wielkopolskie) czy Szczecinie. Bractwo włączało się czynnie w organizację w Krakowie cyklu corocznych konferencji naukowych poświęconych pielgrzymowaniu „Szlakiem św. Jakuba”(najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim, ostatnio w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach). Jest również inicjatorem ogólnopolskich pielgrzymek czcicieli św. Jakuba Starszego Apostoła na Jasną Górę, a także powołania w zeszłym roku Kongregacji św. Jakuba „Camino Polonia”. Wreszcie bractwo zajmuje się organizacją bądź współorganizacją pielgrzymek do Santiago de Compostela, Rzymu, Fatimy i innych, słynnych miejsc świętych.

Reklama

Czas decyzji

Obecnie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła gromadzi swoich członków w czterech oddziałach. Dwa z nich pochodzą z naszej diecezji, tj. z sanktuarium w Jakubowie i z parafii pw. św. Jakuba Apostoła z Ośna Lubuskiego. Dwa pozostałe to oddział z diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba w Lęborku oraz z parafii pw. św. Jakuba Apostoła ze Szczyrku. Przedstawiciele tych czterech oddziałów spotkali się 16 marca na walnym zebraniu stowarzyszenia w parafii w Jakubowie, by podsumować dotychczasowe działania, wybrać nowe władze bractwa oraz omówić plany na kolejną kadencję. Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, połączona z błogosławieństwem relikwiami pierwszego męczennika z grona Apostołów oraz odmówieniem Litanii do św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński. Bractwo modliło się w intencji Ojca Świętego Franciszka, jak również wystosowało okolicznościowy list do nowo wybranego papieża z zapewnieniem o modlitewnej pamięci. Następnie delegaci oddziałów udali się do sąsiedniej miejscowości - Nielubi, gdzie w gmachu gościnnej szkoły podstawowej odbyła się robocza część zebrania tego stowarzyszenia. W jej trakcie m.in.: przyjęto absolutorium dla ustępujących władz bractwa, podziękowano za dotychczasową pracę, a specjalne słowa podziękowania w formie uchwały skierowano do nieobecnego byłego wieloletniego prezesa stowarzyszenia Henryka Karasia, któremu nadano też tytuł honorowego członka bractwa. Ponadto wybrano nową kapitułę i stojącego na jej czele prezesa oraz ustalono harmonogram najważniejszych wydarzeń bieżącego roku.

Nowe otwarcie

Decyzją walnego zebrania członków Bractwa św. Jakuba Apostoła nowym prezesem został ks. kan. Andrzej Loranc, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Szczyrku (diecezja bielsko-żywiecka). W skład prezydium kapituły weszli dwaj wiceprezesi, obaj z naszej diecezji, tj. ks. kan. Stanisław Czerwiński (Jakubów) i ks. kan. Piotr Grabowski (Ośno Lubuskie).Pozostali członkowie prezydium to: franciszkanin o. Roman Zioła (Lębork) - ojciec duchowny bractwa, Irena Kiler - skarbnik, Ewa Chlebicka - sekretarz oraz Waldemar Hass - rzecznik prasowy. Pozostałymi członkami kapituły są: Władysława Ciemnoczołowska, Halina Szkoda, Krystyna Dąbrowska, Marian Syldatk, Anna Kruczek i Dagobert Drost. Komisję rewizyjną utworzyli natomiast: Zbigniew Jurkowski, Waldemar Chlebicki oraz Antoni Sawicki. Z najbliższych planów bractwa wymieńmy te najważniejsze: IX Pieszą Pielgrzymkę „Papieską” z Kolegiaty Głogowskiej „Do Źródła św. Jakuba” w Jakubowie, która odbędzie się 13 kwietnia z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego; spotkanie z abp. Juliánem Barrio Barrio z Santiago de Compostela w Toruniu 19/20 kwietnia; Ogólnopolską Pielgrzymkę Czcicieli św. Jakuba na Jasną Górę 27 kwietnia z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliorego; 25 lipca wspomnienie św. Jakuba Starszego Apostoła - święto patronalne, odpusty w parafiach pod jego wezwaniem; 5-8 września Światowy Kongres Bractw św. Jakuba w Krakowie oraz szóstą konferencję naukową poświęconą pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystko można naprawić

Bezdomny Irek pracuje już
w ośrodku w Bystrzejowicach

Artur Mulak

Bezdomny Irek pracuje już w ośrodku w Bystrzejowicach

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj