Reklama

Niedziela Kielecka

Małogoszcz w 150. rocznicę jednej z największych bitew Powstania Styczniowego

Lekcja powstańczej historii

W Małogszczu ks. prał. Andrzej Kaszycki mówił o patriotycznych powinnościach

T. D.

W Małogszczu ks. prał. Andrzej Kaszycki mówił o patriotycznych powinnościach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 lutego 1963 r. wojska gen. Mariana Langiewicza stoczyły pod Małogoszczem jedną z największych bitew powstania styczniowego. Klęska bitwy, rozproszenie oddziału, powstańcze tułacze losy stały się inspiracją powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. O historycznej spuściźnie, lekcji patriotyzmu, pamiątkach i zobowiązaniach dyskutowano w Małogoszczu przez kilka dni w ramach obchodów 150 rocznicy bitwy.

24 lutego - dokładnie w rocznicę bitwy sprawowano Mszę św. w parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji powstańców i poległej wówczas ludności cywilnej. „...W nieładzie cofają się ku rzece..., spada jak burza konna jazda kpt. Jaszowskiego..., inni przeprawiają się przez Łosośnę...” - wspominał proboszcz ks. Henryk Makuła, apelując, aby obchody stały się prawdziwą lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia. Przypomniał także, że powstanie dla wielu było drogą do świętości, np. dla Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta. Eucharystii przewodniczył kanclerz kieleckiej kurii, ks. prał. Andrzej Kaszycki. W homilii przypomniał, jak ważne jest życie społeczne i narodowe budowane w oparciu o Dekalog i wartości, cytował słowa Jana Pawła II, apelował o krzewienie uczuć patriotycznych. - Powstania narodowe miały na celu odbudowanie domu polskiego na trwałych fundamentach - Bogu, Chrystusie, Maryi - mówił. Zauważył także, że powstanie miało sens, bo ukształtowało narodowego ducha i uczyło, że „ciągle należy powstawać wobec krzywdy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli m.in.: starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, władze lokalne, kombatanci, delegacje zakładów pracy (w tym największego - Lafarge Cement S.A.) oraz szkół, które w Małogoszczu noszą imiona związane z powstaniem styczniowym: LO im. Bohaterów Powstania Styczniowego oraz Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1963 roku. Szkoły zaangażowały się w oprawę liturgiczną uroczystości. Przybyły także poczty sztandarowe: szkolne, kombatanckie, strażackie, zakładowe.

Reklama

W ramach niedzielnych obchodów zorganizowany także został złaz turystyczny „Po małogoskiej ziemi” - dla uczestników były do wyboru trzy ok. 10-kilometrowe trasy. Odbył się także koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu.

Mszę św. poprzedziła modlitwa na mogiłach powstańczych na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Jerzy Wojarski przyjeżdża tutaj rokrocznie. Od lat mieszka w Kielcach, ale pochodzi z Małogoszcza, jego pradziadowie byli w powstaniu, ojciec był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. - Ja dobrze pamiętam powstańców. Trzech z nich pod koniec lat 30. prowadzałem na pochody 3-Majowe - opowiada, pokazując mogiły i wskazując miejsca, gdzie rozegrała się małogoska bitwa.

Obchody 150. rocznicy bitwy pod Małogoszczem trwały przez kilku dni. Rozpoczęły się już 21 lutego w Krakowie. W konferencji naukowej zorganizowanej w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli m.in. udział rektor uczelni prof. Wojciech Nowak, prezes Polskiej Akademii Umiejętności - prof. Andrzej Białas oraz historycy m.in. z Krakowa, Lwowa oraz Wrocławia. Sesja dotyczyła genezy i przebiegu powstania styczniowego.

Z kolei 22 lutego w Małogoszczu odbyła się kolejna konferencja naukowa. Wśród tematów poruszanych podczas jej trwania dominowały wątki związane z samą bitwą i jej okolicznościami. Prof. Wiesław Caban z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalizujący się w powstańczej problematyce, mówił np. o poglądach i postawach ziemian z okolic Małogoszcza wobec powstania, a dr Krzysztof Ślusarek (UJ) - omawiał m.in. znaczenie kobiet w powstaniu. W konferencjach uczestniczyło łącznie 20 prelegentów (m.in. z Krakowa, Warszawy, Torunia, Gdańska, Łodzi, Lublina, Wrocławia, Kielc).

Reklama

Burmistrz Jan Głogowski ocenia pozytywnie społeczny odzew wobec sesji i w ogóle obchodów rocznicy. - Wykłady odbywały się przy wypełnionych po brzegi salach. Społeczeństwo ziemi małogoskiej autentycznie żyje tymi szczególnymi obchodami - mówi, podkreślając zaangażowanie samorządu, szkół, parafii i zakładów pracy. Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna „Meandry Wiernej Rzeki”.

23 stycznia dla uczestników małogoskiej sesji naukowej zaproponowano wycieczkę po miejscach, które 150 lat temu były areną starć oddziałów Mariana Langiewicza z carską armią. Objazd obejmował Małogoszcz, Rembieszyce, Krzcięcice, Jędrzejów.

Bitwa pod Małogoszczem odbyła się 24 lutego 1863 r. i była jedną z największych i najkrwawszych bitew powstania styczniowego, zakończoną klęską Polaków. 2,5 tysięczny oddział gen. Mariana Langiewicza został w niej pokonany przez Rosjan, którzy na powstańców uderzyli z kilku stron. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej oraz o 200 zabitych Rosjanach. Polacy zostali pochowani na wzgórzu Babinek (cmentarz).

Podziel się:

Oceń:

2013-03-13 12:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W 150-lecie Powstania Styczniowego

Kościół na cmentarzu św. Rocha. Niedaleko kościoła znajdują się mogiły z doczesnymi szczątkami powstańców styczniowych, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny na ziemi częstochowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościół na cmentarzu św. Rocha. Niedaleko kościoła znajdują się mogiły z doczesnymi szczątkami powstańców styczniowych, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny na ziemi częstochowskiej

W bieżącym roku obchodzimy 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji 22 stycznia odbędzie się w Ratuszu w Częstochowie konferencja naukowa „Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim (1864-1864)”.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024