Reklama

Felietony

Kto jest patronem uczniów? To jeden z doktorów Kościoła

Grzegorz I
znany też jako
Grzegorz Wielki

Wikipedia.org

Grzegorz I znany też jako Grzegorz Wielki

Uczniowie mogą modlić się o dar nauki przez wstawiennictwo wielu świętych: św. Józefa z Kupertynu, św. Benedykta z Nursji oraz św. Grzegorza I Wielkiego. U progu nowego roku szkolnego przypomnijmy postać tego ostatniego…patrona m.in. uczniów, nauczycieli oraz chórów szkolnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty po mieczu i kądzieli

Przyszły święty urodził się w 540 r. w Rzymie. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, doznali chwały ołtarzy. Swoją młodość Grzegorz spędził w domu rodzinnym na Clivus Scauri, położonym w pobliżu istniejących już wówczas bazylik - świętych Jana i Pawła, św. Klemensa, Czterech Koronowanych i Lateranu.

Piastował różne urzędy cywilne, aż doszedł do stanowiska prefekta (namiestnika) Rzymu, znajdującego się wtedy pod władzą cesarstwa wschodniego (od roku 552). Po czterech latach mądrych i szczęśliwych rządów (571-575) niespodziewanie opuścił tak eksponowane stanowisko i wstąpił do benedyktynów. Własny, rodzinny dom zamienił na klasztor dla dwunastu towarzyszy. Ten czyn zaskoczył wszystkich - pan Rzymu został ubogim mnichem. Dysponując ogromnym majątkiem, Grzegorz założył jeszcze 6 innych klasztorów w swoich dobrach na Sycylii. W cieniu słynnego później opactwa św. Andrzeja na wzgórzu Celio trwał na modlitwie i poście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początek roku szkolnego w marcu

Reklama

Ze względu na to, iż św. Grzegorz był opiekunem szkół elementarnych i parafialnych, to właśnie dzień 12 marca był tradycyjnie dniem rozpoczęcia roku szkolnego. Takie szkoły zakładane były w Polce już w XV wieku. Kilka dni przed 12 marca nauczyciele-księża, uczący śpiewu kantorzy w towarzystwie organistów obchodzili domy i przypominali rodzicom o mających się rozpocząć zajęciach szkolnych. Na przełomie XVI i XVII wieku dzień świętego Grzegorza stał się dniem zabawy uczniów, zwanych od imienia świętego gregoriankami. Przypominał on nieco Bożonarodzeniowe kolędowanie. W ten dzień chłopcy uczęszczający do szkoły „chodzili po domach po Grzegorzu”. Do gładkich laskowych kijów przywiązywali chorągiewki z papieru, na których był wymalowany św. Grzegorz. Wszedłszy do domu, śpiewali następującą pieśń: Dziś mamy święto św. Grzegorza, sławnego patrona, pójdzie śnieg do morza; szkoły, klasztory, on wszystko założył, aby tę wiarę po świecie rozmnożył. Ojcowie, matki, dajcie swe dziatki, nauczą się wam, jak Boga miłować i swoim rodzicom wdzięcznie usługować. Mamy obarzanków pełne okopije, będziem mieć z niemi śliczne gregracyje.

Obecnie uczniowie nie obchodzą gregorianek, i mino że rok szkolny rozpoczyna się we wrześniu, to jednak od marca odbywają się różnego rodzaju promocje szkół, które mają przyciągnąć uwagę przyszłych adeptów.

Wierni i sztuka o św. Grzegorzu I Wielkim

Średniowiecze przyznało św. Grzegorzowi przydomek Wielki. Historia nazwała go "apostołem ludów barbarzyńskich". Należy do czterech wielkich doktorów Kościoła. Od pontyfikatu Grzegorza pochodzi zwyczaj odprawiania 30 Mszy św. za zmarłych - zwanych "gregoriańskimi". Po ich odprawieniu Pan Bóg w swoim miłosierdziu wybawia duszę, za którą są one ofiarowane, i wprowadza ją do nieba.

W ikonografii św. Grzegorz Wielki przedstawiany jest jako mężczyzna w starszym wieku, w papieskim stroju liturgicznym, w tiarze, czasami podczas pisania dzieła. Nad księgą lub nad jego głową unosi się Duch Święty w postaci gołębicy, inspirując Świętego. Jego atrybutami są: anioł, trzy krwawiące hostie, krzyż pontyfikalny, model kościoła, otwarta księga, parasol – jako oznaka papiestwa, zwinięty zwój.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-02 07:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcą mieć za patrona kapłana męczennika

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobylanach poznają dzieje życia i męczeństwa  sługi Bożego ks. Stanisława Kołodzieja

archiwum Szkoły

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobylanach poznają dzieje życia i męczeństwa sługi Bożego ks. Stanisława Kołodzieja

19 października odbędzie się uroczystość nadania imienia ks. Stanisława Kołodzieja Szkole Podstawowej w Kobylanach. Będzie ona uwieńczeniem wielu wydarzeń, w które zaangażowane są społeczność szkolna i lokalna w ramach realizacji projektu poświęconego przyszłemu Patronowi

Więcej ...

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Więcej ...

30-lecie nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Jaworniku Polskim

2025-05-22 10:31
Uczniowie w czasie okolicznościowego apelu

Archidiecezja Przemyska

Uczniowie w czasie okolicznościowego apelu

We wtorek, 20 maja 2025 r., Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim świętowała jubileusz 30. rocznicy nadania placówce imienia Patrona. Była to pierwsza szkoła w archidiecezji przemyskiej, która za swojego patrona obrała Papieża Polaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Leon XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

Wiadomości

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża