Reklama

Kościół

Neoprezbiter: wiele osób okazuje wsparcie i czeka na kapłanów

Archiwum ks. Bartosza Świrgonia

Spotkałem na swojej drodze wiele wspaniałych osób, które na różne sposoby okazywały swoje wsparcie i to, że czekają na posługę kapłanów. Wbrew pozorom i temu, co wielu mówi – na świecie jest wiele dobrych i wdzięcznych osób. To jedna z najważniejszych rzeczy dających poczucie, że nasza praca ma sens - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Bartosz Świrgoń z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczyna pracę na swojej pierwszej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskifr.fr: Powołanie – jak się kształtowało? Kiedy młody człowiek decyduje: tak, to jest moja droga życia?

Ks. Bartosz Świrgoń: Powołanie odkryłem w bardzo konkretnym momencie – na spotkaniu młodzieżowej grupy wspólnoty Galilea. Choć przez dość długi czas nie chciałem wziąć w nim udziału, bo uważałem, że to nie dla mnie, w czasie rozważania słowa Bożego bardzo poruszyły mnie słowa Psalmu 37: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał”. Byłem wtedy w pierwszej klasie liceum. Wydaje mi się, że wtedy Bóg pozwolił mi odkryć kim jest Chrystus i kim jest chrześcijanin. Od tego momentu poświęcałem dużo czasu na poznanie słowa Bożego, spotkania z innymi młodymi, zdobywanie wiedzy, angażowanie się w życie mojej parafii, służbę przy ołtarzu, a w końcu prowadzenie rekolekcji dla młodych, którzy najczęściej nie mieli jeszcze doświadczenia spotkania z Bogiem. To wszystko pomagało mi budować moją relację z Panem, a satysfakcja z zaangażowania dawała odpowiedź na pojawiającą się myśl o kapłaństwie i poświęceniu całego życia właśnie tej sprawie – mojej relacji z Bogiem i pomocy w tym drugiemu człowiekowi. Decyzję o podjęciu tej konkretnej drogi podejmuje się przynajmniej kilka razy – przed samym wstąpieniem do seminarium, jako akt zaufania, ale też i odwagi. Później w seminarium kilkukrotnie wyraża się wolę kontynuowania formacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Lata pobytu i rozeznawania seminaryjnego - co było najtrudniejsze, a co przynosiło radość i satysfakcję?

Każdy przeżywa seminarium na swój sposób, to bardzo indywidualna sprawa. Ja ten czas już teraz wspominam dobrze. Najwięcej radości daje rozwijanie relacji z braćmi – innymi alumnami, choć czasem dawaliśmy sobie w kość, ale tak jest chyba w każdym domu i każdym środowisku. Satysfakcję dawało mi obserwowanie własnego postępu w zdobywaniu wiedzy i mądrości i wykorzystywaniu ich nie tylko w czasie egzaminów, ale i organizując różne wydarzenia, podejmując różne inicjatywy czy po prostu w życiu codziennym. Trudność polegała na tym, że czasami trzeba było przezwyciężyć kryzys motywacji, może czasami trochę lenistwo, wzięciem jakiejś inicjatywy na własne barki. Często wiązało się to z przekroczeniem swojej strefy komfortu, ale właśnie w taki sposób kształtuje się charakter. W taki sposób formuje się ksiądz. W taki sposób walczy się i zdobywa świętość.

Co czuje seminarzysta, który kończy czas nauki pracą magisterską, w czasie święceń leży twarzą ku ziemi, a Kościół modli się za niego?

Reklama

Kończąc studia na pewno odczułem dużą satysfakcję. Nie dlatego, że coś osiągnąłem czy zamykam pewien okres życia, choć to też oczywiście ważne rzeczy. Pisząc pracę magisterską sam czerpałem pełnymi garściami bardzo dużo wartościowych rzeczy nie tylko dla przyszłej pracy duszpasterskiej, ale dla własnego rozwoju duchowego. Wybór seminarium naukowego i tematu pracy magisterskiej to bardzo ważne rzeczy niezależnie od studiów. Jeżeli podejdziemy do tego tylko jako do obowiązku, który trzeba wypełnić, może nas ominąć niezwykła przygoda i wiele korzyści dla własnego rozwoju.

Zarówno święcenia diakonatu, jak i teraz prezbiteratu były dla mnie bardzo poruszającym i wzruszającym doświadczeniem. To moment, na który czeka się przez dobrych kilka lat. Byłem też jednak świadomy jaką odpowiedzialność przyjmuję, która po ludzku przerasta każdego z nas, a tym samym do tej pory odczuwam wielką wdzięczność za okazane mi zaufanie.

Jakie są marzenia neoprezbitera o pierwszej parafii?

To, co wybrałem jako motto prymicyjne: „aby we wszystkim był uwielbiony Bóg” (1 P 4, 11). Abym swoją pracą rzeczywiście przyniósł jakiś pożytek ludziom, do których zostanę posłany. Trochę myśli się o formach duszpasterstwa, w których wydaje mi się, że najlepiej bym się czuł. Ale jestem otwarty na wszystko co przyniesie rzeczywistość parafii.

Nominacja na placówkę duszpasterską - duży stres? Jaka jest pierwsza reakcja, kiedy się ją zobaczy?

To pewne dobre napięcie i oczekiwanie na poznanie decyzji przełożonych. Jednocześnie spokój, ufność i posłuszeństwo. Podobnie przy pierwszym kontakcie z księdzem proboszczem i odwiedzinach nowego domu, bo tak chciałbym traktować nową parafię. Cieszę się, że trafiłem właśnie tam, tak samo jak cieszyłbym się z każdej innej decyzji. Mam nadzieję, że nie zawiodę ani Boga, ani ludzi, ani moich przełożonych.

Reklama

Największe wyzwania dla młodego kapłana: katecheza, homilia, relacje z ludźmi, współpraca z proboszczem?

Każda z tych rzeczy jest pewnym wyzwaniem, wymaga rzetelnego przygotowania, poświęcenia czasu, a tak naprawdę poświęcenia życia tym sprawom – czy to nauczaniu, sprawowaniu sakramentów, czy budowaniu relacji z ludźmi. Wydaje mi się jednak, że największa walka toczy się na polu osobistej relacji z Bogiem, prowadzeniu i rozwijaniu życia duchowego. Jest to równie, a może nawet bardziej wymagające – żeby być człowiekiem duchowym, a nie zeświecczałym. W ten sposób podejście do obowiązków i relacji również będzie miało zupełnie inny charakter.

Pierwsza parafia to tzw. pierwsza miłość. Warto było ponieść tyle wyrzeczeń? Co budzi nadzieję w młodym kapłanie?

Każda droga niesie ze sobą różne radości i smutki, coś zyskujemy, z czegoś musimy zrezygnować. Jak już wspomniałem, cieszę się z podjętej drogi, optymistycznie patrzę w przyszłość, choć jestem świadomy trudności jakie na mnie czekają i w jakimś sensie jestem również gotowy na te trudności, których na ten moment nie spodziewam się i mogą mnie jeszcze zaskoczyć.

Co daje nadzieję? Psalm 37: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał”. Spotkałem na swojej drodze wiele wspaniałych osób, które na różne sposoby okazywały swoje wsparcie i to, że czekają na posługę kapłanów. Wbrew pozorom i temu, co wielu mówi – na świecie jest wiele dobrych i wdzięcznych osób. To jedna z najważniejszych rzeczy dających poczucie, że nasza praca ma sens.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-30 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo służbą ludowi Bożemu

Niedziela podlaska 8/2017, str. 5

Ks. Zenon Pietrzuczak z bp. Antonim Dydyczem, 4 października 1998 r.

Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej

Ks. Zenon Pietrzuczak z bp. Antonim Dydyczem, 4 października 1998 r.

Przekraczając bramę główną prowadzącą do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach, trudno nie zauważyć znajdującego się po prawej stronie miejsca pamięci.

Więcej ...

Polska świętość w sercu Rzymu

2025-07-07 09:00

Vatican Media

W rzymskim kościele św. Joachima w dzielnicy Prati znajduje się wyjątkowe miejsce, które upamiętnia duchowe i historyczne dziedzictwo Polski. To poświęcona naszemu krajowi kaplica, zaprojektowana z inicjatywy Czcigodnego Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego (1846–1933), redemptorysty, zwanego Apostołem Polski.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Samarytanie w sercu Argentyny

2025-07-07 14:58

źródło: pixabay.com

W książce pt. "Jezuita. Papież Franciszek" dwoje argentyńskich dziennikarzy przedstawiło zapis wielogodzinnych rozmów przez dwa lata prowadzonych z prymasem Argentyny kardynałem Bergoglio. Książka jest bardzo osobista i odsłaniająca nie tylko fakty biograficzne papieża, ale nade wszystko jego wrażliwość, sposób postrzegania świata, odwagę i bezkompromisowość w podążaniu za Bogiem, któremu on ufa i który jemu zaufał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700...

Wiadomości

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...