Reklama

Aula

Zostań aniołem

Koncert kolęd H. Frąckowiak

Bożena Sztajner

Koncert kolęd H. Frąckowiak

- On wszedł w ludzką historię, która wielkich wydarzeń czeka. Streścił i włączył w siebie biografię każdego człowieka - mówił w auli „Niedzieli” abp Wacław Depo, parafrazując słowa Norwida

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczorne spotkanie w auli redakcji „Niedzieli” 30 stycznia 2013 r. miało charakter liryczno-religijnego misterium Słowa, głębokiego skupienia, opartego na tekstach mówionych i śpiewanych oraz muzyce i obrazie - owocach talentu wybitnej wokalistki Haliny Frąckowiak, aktora Dariusza Kowalskiego i jego małżonki - malarki Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. A spotkanie zrodziło się z potrzeby serca zespołu „Niedzieli” i zostało przez redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia dedykowane metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo z okazji pierwszej rocznicy jego ingresu i objęcia rządów w archidiecezji częstochowskiej, co miało miejsce 2 lutego 2012 r.

„Miłość mi wszystko wyjaśniła”

Redaktor naczelny nazwał spotkanie w auli „Niedzieli” misterium pełnym wiary w Roku Wiary. Swoimi treściami wpisało się ono również idealnie w częstochowski pontyfikat abp. Wacława Depo. Dobrze pamiętamy, że gdy dokładnie na miesiąc przed ingresem (2 stycznia 2012 r.) podczas Apelu Jasnogórskiego po raz pierwszy Ksiądz Arcybiskup zawierzał się Matce Bożej jako nowo mianowany metropolita częstochowski, powiedział m.in. za Cyprianem Kamilem Norwidem: „«Wiekuisty Syn, Mistrz, wszedł w ludzką historię i w swoje życie włączył biografię każdego człowieka». Każdego z nas... Tego wszystkiego nie możemy zrozumieć bez wiary. Wraz z Twoim sługą bł. Janem Pawłem II wołam: «Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teraz te słowa sprzed roku, wypowiedziane po mistrzowsku przez Dariusza Kowalskiego, powróciły jak echo w auli „Niedzieli”, spinając modlitewno-serdeczną klamrą rok pasterzowania Metropolity Częstochowskiego.

Halina Frąckowiak

Artystów przedstawił Marian Florek, prowadzący spotkanie. Zwrócił uwagę, że Halina Frąckowiak, znana polska artystka, rozpoczyna 50. rok swojej obecności na estradzie, zadebiutowała bowiem w 1963 r. Występowała na najważniejszych festiwalach piosenki. W długiej karierze zawodowej zdobyła niezliczoną ilość nagród, a Polskie Nagrania na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przyznały jej „Złotą Płytę” za całokształt dokonań artystycznych. W swoim dorobku ma też „Platynową Kolekcję”. Szczególnie ceni sobie Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Pewnie wszyscy znamy jej najsłynniejsze przeboje: „Panno Pszeniczna”, „Bądź gotowy dziś do drogi”, „Dancing Queen”, „Mały elf”, „Napisz, proszę”, „Papierowy księżyc”, „Serca gwiazd”, „Jak dobrze by mogło być”. To właśnie Halina Frąckowiak została wybrana do zaśpiewania lirycznego utworu pt. „Anna już tu nie mieszka”, skomponowanego przez Jarosława Kukulskiego do słów Janusza Kondratowicza po tragicznej śmierci Anny Jantar w katastrofie lotniczej w 1980 r. Tego pełnego bólu i tęsknoty utworu chyba nikt inny nie odważył się zaśpiewać na estradzie. Anna Jantar i Halina Frąckowiak były przyjaciółkami.

Reklama

Halina Frąckowiak wydała wiele albumów, m.in. „Ogród Luizy” (z Józefem Skrzekiem) w 1981 r., „Serca gwiazd” w 1983 r. Wyjątkowe i bardzo bliskie są nam płyty: „Kolędy litanie” i „Zostań Aniołem” - pieśni dla Jana Pawła II, wydane na beatyfikację Papieża Polaka. To właśnie utwory wybrane z tych dwóch modlitewno-lirycznych krążków zostały zaprezentowane w auli „Niedzieli”. „Zostań Aniołem” - tak sami artyści nazwali wieczór spędzony z nami w „Niedzieli”. Obok abp. Wacława Depo w „Niedzielnym” misterium uczestniczył również arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Warto wiedzieć, że „Kolędy litanie” miały swoją prapremierę przed świętami Bożego Narodzenia 2009 r. Wokalistka planowała wtedy udać się z życzeniami świątecznymi do żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie. Do wyjazdu nie doszło, gdyż w tym czasie zginął tam polski żołnierz. Halina Frąckowiak przekazała więc żołnierzom swoje płyty w prezencie na święta, a przez telemost złożyła życzenia i zaśpiewała dla nich kolędy w czasie Pasterki w warszawskiej katedrze polowej. Płyta „Kolędy litanie” ma jeszcze inne niepowtarzalne znaczenie - zostało tam nagrane skierowane do żołnierzy słowo pasterskie biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego, który kilka miesięcy później zginął w katastrofie smoleńskiej.

Reklama

Ale są na tej płycie również inne wyjątkowe utwory, jak: „Kołysanka Matki Brzemiennej” czy „Kolęda Maryi”, pochodzące z przedstawienia „Kolęda nocka” Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego, w którym Halina Frąckowiak grała rolę Maryi - Kobiety Brzemiennej. Ten patriotyczny program, upamiętniający klimat Polski z okresu wolnościowej walki „Solidarności”, miał premierę w 1980 r. W „Kołysance Matki Brzemiennej” słychać recytacje syna pani Haliny - Filipa oraz głos małego Franciszka - jego synka. Te utwory m.in. zaprezentowane w „Niedzieli” stworzyły serdeczną, rodzinną atmosferę.

Dariusz Kowalski

Cudownie w tę modlitewno-nostalgiczną, a zarazem patriotyczną nutę wpisały się recytacje Dariusza Kowalskiego, prezentowane na tle obrazów multimedialnych, wśród których były sakralne dzieła plastyczne obecnej z nami Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. Usłyszeliśmy myśli Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie...”. A potem słowa Karola Wojtyły: „Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała”. Były również inne fragmenty poezji Karola Wojtyły oraz utwory Cypriana Kamila Norwida, Rainera Marii Rilkego, ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także fragmenty z homilii i przemówień bł. Jana Pawła II. Usłyszeliśmy m.in.: „Każde ludzkie działanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie”. Padły również słowa: „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa”.

Reklama

Te treści wybrzmiały bardzo autentycznie, z głębi duszy wypowiedziane przez Dariusza Kowalskiego. O aktorze mogliśmy się więcej dowiedzieć od jego żony, która potwierdziła wcześniejsze doniesienia, że wysyła mu esemesy z cytatami z Pisma Świętego. - Biblia to teraz najważniejsza dla mnie księga. Słowo to pokarm dla duszy - jeśli chcę, żeby żyła, muszę ją karmić! - mówił Dariusz Kowalski w jednym z wywiadów. Eucharystię traktuje on jak życiodajne źródło i mówi, że z duchowym pokarmem jest jak z paliwem do samochodu: - Nie zatankujesz - nie pojedziesz! Gdy pewnego razu przed rozpoczęciem wywiadu zapraszano go na redakcyjną kawę, zaproponował najpierw modlitwę do Ducha Świętego. I wywiad rozpoczął się nie od kawy, lecz od modlitwy. Pisaliśmy kiedyś w „Niedzieli”, że uwielbia Święty Krzyż na Kielecczyźnie i tam z rodziną często pielgrzymuje - to też potwierdziła żona aktora. W rozmowie z dziennikarką „Niedzieli” w 2011 r. Dariusz Kowalski powiedział, że przekonania religijne kształtują go jako człowieka. A na pytanie, czy to prawda, że chciał zostać księdzem, odpowiedział: - Miałem w młodości takie myśli, zwyciężyło jednak aktorstwo, ale wybierając je, też myślałem o pewnym rodzaju powołania, misji… No i oba zajęcia wymagają pokory!

Przypomnijmy - Dariusz Kowalski jest aktorem Teatru Nowego w Łodzi. Wielką popularność przyniosła mu rola Janusza Tracza w serialu „Plebania”. Zagrał też m.in. w filmach: „Komornik”, „Strefa ciszy”, „Strajk”, a także w serialu „Fala zbrodni”.

„Panna Pszeniczna”

Jednym z najbardziej znanych przebojów Haliny Frąckowiak jest „Panna Pszeniczna”, skomponowana przez Katarzynę Gärtner do słów Marka Dutkiewicza. Pani Halina wyjaśniła, że utwór nagrała z okazji dożynek w 1973 r. Ma on charakter pieśni maryjnej - litanii skierowanej do Najświętszej Maryi Panny. Lubił tę pieśń kard. Karol Wojtyła. W 1978 r., na krótko przed jego wyjazdem do Rzymu na konklawe, górale podczas dożynek zaśpiewali „Pannę Pszeniczną” - jak się potem okazało - przyszłemu papieżowi.

Reklama

W 2003 r. wokalistka miała okazję zaprezentować m.in. „Pannę Pszeniczną” w Watykanie. Zaproszono ją wtedy do udziału w wieczorze poezji Jana Pawła II pt. „Błogosławiona siejba”, z okazji 25-lecia pontyfikatu oraz imienin Papieża Polaka. W koncercie, który odbył się w Auli Pawła VI, wraz z nią wzięli udział: Edyta Geppert, Danuta Stenka, Józef Skrzek, Stanisław Soyka, Janusz „Janina” Iwański, Henryk Alber, Affabre Concinui, Piotr Adamczyk, Bogdan Brzyski, Włodzimierz Matuszak, Krzysztof Pieczyński, Artur Żmijewski. Całość prowadzili Barbara Jelonek i Piotr Kraśko. Halina Frąckowiak wspomina, że Jan Paweł II długo nie przybywał do auli, więc artyści bez Papieża śpiewali i recytowali poezję. I właśnie wtedy, gdy ona zaczęła śpiewać „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, otwarły się boczne drzwi w pobliżu sceny i ujrzała zbliżającego się w fotelu Ojca Świętego. Zwrócona w jego stronę, śpiewała „uniesiona duchem Jana Pawła II” - jak się wyraziła. Można powiedzieć, że wtedy wokalistka wyśpiewała Ojca Świętego. A on, mimo że był chory, pozostał już do końca koncertu i każdego na pożegnanie pobłogosławił.

Ulubioną przez Ojca Świętego „Pannę Pszeniczną” Halina Frąckowiak zaśpiewała również w auli „Niedzieli”, dotykając duszy każdego z osobna. Modlitewne zadumanie, spokój, łagodność, gesty rąk artystki, unoszących się jak skrzydła aniołów - to wszystko emanowało na słuchaczy. A jej wyszeptany śpiew przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, na stałe czuwającej w auli „Niedzieli”, stanowił wzruszający finał spotkania i znalazł swój dalszy ciąg za drzwiami redakcyjnej auli. W tym klimacie bowiem usłyszałam, jak abp Wacław Depo do mikrofonu radiowego przekazywał reporterce „Niedzieli” swoje osobiste wyznanie miłości do Matki Bożej. Powiedział, że po profanacji Cudownego Obrazu, która miała miejsce 9 grudnia 2012 r. na Jasnej Górze, odkrywa jeszcze raz głębię Oblicza Matki Bożej, wskazującej na Syna. - Jako biskup mam w programie prowadzić, jak to sobie opatrznościowo obrałem w zawołaniu biskupim - „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”. Powiem tak bardzo po ludzku, że ja na nowo zakochałem się w Jej Obliczu i w Jej drodze zawierzenia - wyznał. - To wszystko pokazuje, że nie ma dla mnie innej drogi, jak ta jedność w płaszczyźnie wiary. A wiara nie jest czymś zastanym, lecz każdego dnia może mieć większą głębię i większą dojrzałość.

Reklama

Za kulisami

Spotkanie z Haliną Frąckowiak przeciągnęło się, oczywiście, poza redakcyjną aulę. Zasiedliśmy przy wspólnym stole, aby nawzajem cieszyć się darem spotkania. A gdy zbliżała się godzina Apelu Jasnogórskiego, o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry, postarał się, aby nasi goście na czas dotarli do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tego wieczoru rozważania apelowe prowadził abp Wacław Depo. Artyści włączyli się natomiast w modlitwę dziesiątką Różańca.

Dalszy ciąg ich jasnogórskiej obecności zaczął się już o świcie następnego dnia. Ze swoimi intencjami przybyli na poranną Mszę św. konwentu paulińskiego, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Profesjonalnymi, scenicznymi głosami ubogacili Liturgię. Wyraźnie nie chcieli rozstać się z sanktuarium. Wielbiciele ich talentu natomiast mogli z tej obecności obficie korzystać. Piękne duchowe rozmowy odbyli z ojcami i braćmi paulinami, z siostrami pracującymi w zakrystii oraz z przypadkowymi pielgrzymami. A już niezwykłe było porwanie ich przez o. Marcina Ciechanowskiego na chór Bazyliki Jasnogórskiej, do wspaniale brzmiących organów. Zakonnik akompaniował na organach, a Halina Frąckowiak spontanicznie śpiewała z góry „Pannę Pszeniczną”, i to tak głośno, że z pewnością mogła usłyszeć Matka Boża w Cudownej Kaplicy, sąsiadującej z Bazyliką Jasnogórską. Jakżeż pasował tu temat „Niedzielnego” misterium „Zostań Aniołem”, a także tytuł z płyty Haliny Frąckowiak: „Usłysz głos mój, kiedy wołam...”.

Zapraszamy na stronę internetową:
www.halinafrackowiak.pl

Podziel się:

Oceń:

2013-02-12 08:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ożarów: VI Rubinstein Piano Festival i występ Wojciecha Świtały

Zofia Białas

Dzień 19 października, ostatni dzień VI Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina „Rubinstein Piano Festival” w Łodzi zapisze się w kronikach Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej wspaniałym koncertem Wojciecha Świtały, jednego z uczestników Festiwalu.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Kard. Krajewski: dar papieża uratuje wielu ludzi na Ukrainie

2024-06-27 18:12
Przekazanie karetki, daru Papieża dla szpitala na Ukrainie

www.vaticannews.va/pl

Przekazanie karetki, daru Papieża dla szpitala na Ukrainie

Nowoczesny ambulans, papieski dar dla ukraińskiego szpitala dotarł już na miejsce. Z Radiem Watykańskim skontaktował się dzisiaj kard. Konrad Krajewski, który w imieniu Ojca Świętego już po raz ósmy udał się z misją charytatywną do walczącej Ukrainy. Wczoraj późnym wieczorem papieski jałmużnik dotarł do szpitala w Zborowie pod Tarnopolem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...