Reklama

Niedziela Lubelska

Archikatedra lubelska

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w archikatedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy Krzyżma. Eucharystię celebrowali biskupi: Artur Miziński, Józef Wróbel, Adam Bab i Mieczysław Cisło. Licznie zgromadzeni kapłani odnowili przyrzeczenia, złożone w dniu przyjęcia święceń prezbiteratu. Zostały także poświęcone oleje krzyżma, chorych oraz katechumenatu. Olejek nardowy z Ziemi Świętej jest darem lubelskich członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, znakiem łączności Kościoła w Lublinie z ojczyzną Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając Mszę Krzyżma abp Stanisław Budzik przywołał słowa pieśni „Ludu kapłański, ludu królewski, zgromadzenie święte, Ludu Boży, śpiewaj swemu Panu!”. - Śpiewaj Mu pieśń wdzięczności i uwielbienia za Wieczernik, za obietnicę Zesłania Ducha Świętego, za obietnicę zmartwychwstania i powtórnego przyjścia, za Najświętszy Sakrament Eucharystii i związany z nim ściśle sakrament kapłaństwa, za sakrament pokuty i za przykazanie miłości, za Maryję Matkę Kościoła i za Kościół posłany przez Ducha Świętego na cały świat, aby głosił Ewangelię, aby głosił Dobrą Nowinę ubogim, aby odwoływał czas łaski i błogosławieństwa od Pana - powiedział metropolita.

W homilii abp Stanisław Budzik zwrócił się do kapłanów i podkreślił, że w dniu święceń kapłańskich „Duch Święty namaścił i posłał nas, abyśmy głosili Dobrą Nowinę ubogim, więźniom wolność, a niewidomym przejrzenie, abyśmy uciśnionych odsyłali wolnymi i obwoływali rok łaski od Pana”. Jak przypomniał, czas łaski ogłosił papież Franciszek, zapowiadając na 2025 r. Rok Jubileuszowy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Teraz jest czas przygotowania i intensywnej modlitwy, szczególnie zgłębiania wartości modlitwy „Ojcze nasz”, która powinna stać się programem kapłańskiego życia. Odwołał się także do pierwszej, programowej encykliki św. Jana Pawła II „Redemptor hominis”, w której papież napisał, że wołanie o Ducha Świętego powinno być odpowiedzią współczesnego Kościoła na liczne problemy świata i niepokoje ludzkiego serca. „Kościół naszej epoki, epoki szczególnie głodnej Ducha, głodnej sprawiedliwości, pokoju, miłości, dobroci, męstwa, odpowiedzialności i godności człowieka, w sposób szczególny musi się zespolić i zjednoczyć wokół tajemnicy Odkupienia, znajdując w niej najpotrzebniejsze światło i moc” - napisał przed laty św. Jan Paweł II, a te słowa nie straciły na aktualności.

Reklama

Podkreślając, że „Eucharystia jest wielką tajemnicą wiary, która została złożona w kapłańskie dłonie”, abp Stanisław Budzik zastanawiał się, czy „słaby i grzeszny człowiek jest w stanie przystąpić do sprawowania takiej Tajemnicy bez lęku”. W odpowiedzi przywołał zawołanie papieża Franciszka „Miserando atque eligendo” (w dosłownym tłumaczeniu znaczy: litując się i wybierając go), wzięte z homilii Bedy Czcigodnego, a mówiące o powołaniu św. Mateusza (Jezus zobaczył celnika i litując się nad nim, wybrał go na apostoła). - Tak jest z nami nieustannie, kiedy noc naszej słabości spotyka się ze światłością Chrystusa - powiedział za papieżem Franciszkiem, zwracając się do kapłanów. - Miłosierdzie niweluje podstawowe napięcie, jakie istnieje pomiędzy naszą słabością i grzesznością, a świętością i wielkością zadań, jakie otrzymaliśmy i do których zostaliśmy wybrani. Także i nas Bóg powołał jako grzeszników, także na nas spojrzał z litością i wybrał nas, słabych i grzesznych; pragnie uczynić nas apostołami i ewangelistami. A my powtarzamy to, co mówiliśmy w swoich sercach w dniu święceń kapłańskich: Panie, Ty mnie znasz, weź mnie takim, jakim jestem i uczyń takim, jakim chciałbyś, abym był - powiedział metropolita lubelski. Jak podkreślił, Jezus nie może spełnić tej prośby bez współpracy kapłana, bez duchowego wysiłku, trwającego całe życie. - Tylko ten przynosi obfite owoce, kto zapuścił korzenie swojej egzystencji w glebę Dobrej Nowiny, w kim pulsuje Boże życie, kto jest heroldem i apostołem Bożego słowa. Tylko w Chrystusie możemy wzrastać i przynosić owoce, bo uczeń zawsze pozostanie zależny od swego mistrza. Zerwanie więzów z Chrystusem, który jest winnym krzewem naszego życia, byłoby krokiem w duchową śmierć - nauczał abp Budzik.

Reklama

Na zakończenie Mszy Krzyżma abp Stanisław Budzik przypomniał, że „obecność jest pierwszym imieniem miłości”. - Ważne jest, aby być przy ludziach potrzebujących naszej obecności. To piękny znak jedności kapłaństwa, który otrzymaliśmy od Chrystusa - powiedział do kapłanów. Wiernym świeckim metropolita podziękował za solidarność z kapłanami.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego