Reklama

Sztuka

Poznań/Gala wręczenia nagród i koncert laureatów zakończyły 16. Konkurs Wieniawskiego

Skrzypaczka, zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Hina Maeda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Skrzypaczka, zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Hina Maeda

Japonka Hina Maeda odebrała pierwszą nagrodę i złoty medal 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego podczas gali i koncertu laureatów, które odbyły się w piątek w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie gali wręczono także pozostałe nagrody i wyróżnienia oraz nagrody pozaregulaminowe; Hina Maeda otrzymała nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego, kaprysu Henryka Wieniawskiego oraz za najlepsze wykonanie sonaty.

Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego ogłoszono w nocy z czwartku na piątek, po trwających od 8 października trzyetapowych przesłuchaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jury pod przewodnictwem francuskiego skrzypka i dyrygenta Augustina Dumay przyznało trzy główne nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia. Drugą nagrodą została uhonorowana Meruert Karmenova z Kazachstanu. Trzecia nagroda trafiła do reprezentanta Chin Qingzhu Weng.

W trakcie piątkowej gali odczytany został list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. "Przez kilka ostatnich dni Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza po raz kolejny gościła młodych wirtuozów, stając się centrum światowej wiolinistyki, w którym odbywało się długo wyczekiwane muzyczne święto" – napisał wicepremier Gliński.

Jak podkreślił, dziedzictwo patrona konkursu, wybitnego kompozytora i wirtuoza "jest niepodważalną i jedną najcenniejszych wartości w kulturze narodowej, która stała się osią zainteresowań najwybitniejszych polskich oraz zagranicznych instrumentalistów, inspirując kolejne pokolenia".

Wicepremier podkreślił, że odbywający się od ponad 80 lat konkurs zgromadził okazały dorobek, sławiąc i chroniąc od zapomnienia rodzimą literaturę skrzypcową, wspierając młodych i wybitnie uzdolnionych muzyków w ich artystycznym rozwoju oraz umożliwiając słuchaczom obcowanie ze sztuką najwyższej próby.

Laureatom konkursu wicepremier Gliński życzył "niesłabnącej satysfakcji z realizacji dalszych planów i zamierzeń, które wzbogacą sztukę wykonawczą o wybitne kreacje artystyczne, przemawiające do serc publiczności całego świata".

Reklama

Łączna pula nagród regulaminowych wyniosła 115 tys. euro; laureatka pierwszej nagrody otrzymała złoty medal i 50 tys. euro. W piątek Hina Maeda odebrała także nagrodę specjalną prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego w wysokości 6 tys. euro, nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego w wysokości 4 tys. euro oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty w wysokości 2 tys. euro.

Nagrodę specjalną im. Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego w wysokości 3 tys. euro otrzymała Meruert Karmenova. Nagrodę w wysokości 5 tys. euro dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę otrzymał Wojciech Niedziółka.

Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego czeka 30 koncertów w Polsce i 30 za granicą. Hina Maeda wystąpi z orkiestrami w Europie, w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki.

W koncercie laureatów nagrodzonym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów.

Hina Maeda urodziła się w 2002 r. Ukończyła College of Music High School w Tokio i kontynuuje swoją edukację na tokijskim College of Music. W swojej karierze zdobyła m.in. I miejsce i nagrodę publiczności w Tokyo Music Competition w 2020 r., II miejsce i nagrodę publiczności w Music Competition of Japan w 2019 r. oraz I miejsce, Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schoental Violin Competition w swojej grupie wiekowej w 2015 r. Została również˙ wybrana artystką Chanel Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m.in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra.

Konkurs Wieniawskiego organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.

Reklama

Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.

17. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w Poznaniu w 2026 roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

2022-10-21 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Z aniołami zaśpiewajmy”

Monika Dudzińska

11 stycznia 2017 roku w Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II odbyły się przesłuchania. Zgłosiło się do nich 64 uczestników z 18 placówek.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...