Reklama

Wiadomości

Lubelskie: 63-latek z Lubartowa przejechał na rowerze 3,2 tys. km, aby promować krwiodawstwo

Matej Kastelic/Fotolia.com

63-letni Janusz Kobyłka z Lubartowa (Lubelskie) przejechał na rowerze ok. 3,2 tys. km, aby promować krwiodawstwo. „Zawsze podkreślam, że honorowi dawcy są cichymi bohaterami dzisiejszych czasów i osobami o złotych sercach” – dodał rowerzysta. Sam oddał w swoim życiu ponad 20 litrów krwi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

63-letni Janusz Kobyłka z Lubartowa wyruszył w sierpniu na rajd rowerowy pod hasłem „Krwiodawstwo – nasze wspólne dobro”. Podczas 37 dni podróży pokonał 3,2 tys. km i odwiedził 21 centrów krwiodawstwa w Polsce, m.in. Rzeszów, Kraków, Wałbrzych, Zieloną Górę, Szczecin, Gdańsk, Białystok, Warszawę.

W rozmowie z PAP zaznaczył, że był to już jego trzeci taki rajd. „Łącznie dla promowania idei krwiodawstwa przejechałem 7,7 tys. kilometrów” – dodał rowerzysta. Przekazał, że w tym roku pogoda go nie rozpieszczała ze względu na duży upał albo burze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jestem zaprawionym kolarzem i potrafię się dostosować do każdej pogody. Cały dzień w deszczu nie robi mi problemu, jeśli głowa jest nastawiona pozytywnie. Przygotowanie fizyczne to jest 30 proc., a 70 proc. to jest właśnie głowa” – wyjaśnił rowerzysta.

Zwrócił uwagę, że w tym roku chciał szczególnie podkreślić zaangażowanie i odpowiedzialność pracowników wszystkich stacji krwiodawstwa. „Osobie, która po raz pierwszy idzie oddać krew powtarzam, że jest bezpieczna pod okiem fachowców i wyszkolonego personelu, który się nim zajmie. Wszystkie panie są uśmiechnięte, udzielają pomocy” – powiedział Kobyłka.

Uzupełnił, że za przygotowanie krwi do transportu odpowiedzialnych jest co najmniej pięć osób. „W swojej pracy nie mogą się pomylić, to nie są proste rzeczy, dlatego ich wszystkich powinno się bardzo doceniać” – dodał 63-latek.

Podczas odwiedzin stacji krwiodawstwa w poszczególnych miastach rowerzysta spotykał się z mieszkańcami, dawcami i lokalnymi mediami. Jak zaznaczył, każda wizyta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

„Gdy ludzie obawiają się oddawania krwi, to zaznaczam, że wcale nie muszą zostać honorowymi dawcami. Ważne, żeby spróbować oddać krew chociaż raz i w tym czasie nie myśleć o krwi, czy trzymaniu piłeczki, ale o tym, że właśnie ratujemy komuś życie, np. dziecku, babci po operacji, czy pacjentowi po przeszczepie serca. Zawsze podkreślam, że dawcy są cichymi bohaterami dzisiejszych czasów i osobami o złotych sercach” – przekazał Janusz Kobyłka.

Reklama

Zapytany o to, skąd wziął się pomysł na promowanie idei honorowego krwiodawstwa wyjaśnił, że wynika to z jego osobistych doświadczeń. „Kilka lat temu spotkałem na ulicy kolegę, który poprosił mnie, abym oddał krew dla jego żony, która potrzebowała operacji. Przy czym zaznaczył, że jest gotów mi nawet za to zapłacić. Odparłem, że chyba sobie żartuje. Poprosiłem jeszcze paru kolegów, aby razem ze mną poszli” – powiedział 63-latek, dodając, że wtedy zaczął się zastanawiać nad tym, czemu jego kolega był tak zdesperowany i, że faktycznie może brakować krwi.

Podziel się cytatem

Reklama

„Lubię jeździć na rowerze i pomyślałem, żeby to może połączyć, a przy okazji rajdu promować oddawanie krwi” – przyznał.

Janusz Kobyłka z zawodu jest górnikiem, pracował m.in. w kopalni, później jako elektronik, ratownik medyczny, ratownik wodny. „Przez ten czas oddałem ponad 20 litrów krwi, ale później ze względu na stan zdrowia musiałem przerwać i teraz w ten sposób kontynuuję tę ideę. Jak kończy się sezon rowerowy i zaczyna zima, to również jako mors promuję oddawanie krwi” – podkreślił 63-latek z Lubartowa.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-29 07:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tomasz Kancelarczyk zachęca do honorowego krwiodawstwa w czasie pandemii

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek organizuje pomoc w walce z koronawirusem. Najpierw zebrała środki na zakup respiratora dla jednoimiennego szpitala zakaźnego w Szczecinie. Teraz jej prezes zachęca do oddawania krwi dla ratowania życia.

Więcej ...

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14
Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...