Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patronka muzyki kościelnej

Obraz św. Cecylii z kościoła parafialnego w Starym Zamościu

Grażyna Kołek

Obraz św. Cecylii z kościoła parafialnego w Starym Zamościu

Święty Augustyn powiedział, że „Kto śpiewa ten dwa razy się modli” – słowa te doskonale wskazują na to, że muzyka i śpiew mogą być, a w zasadzie są nieodłącznym elementem liturgii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często spotkamy się z określeniem „oprawa muzyczna”, nie jest to właściwy termin, gdyż muzyka jest integralną częścią liturgii.

Instrukcja o Muzyce Kościelnej zatwierdzona w Lublinie w 2017 r. w jednym z punktów mówi, że „Liturgia z natury swej jest nie tylko otwarta na muzykę, lecz wręcz się jej domaga. Muzyka w liturgii nie jest jej oprawą, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. Może być szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach, w tajemnicy wiary. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poprzez śpiew aktywnie włączamy się do liturgii, a to jeszcze bardziej wzmacnia naszą więź z Bogiem.

Wiara w Boga niewątpliwie wymaga wielu poświęceń. Męczeństwo to wyraz naszej miłości do Boga i gotowości do służby Jemu. Przykładem takiej heroicznej postawy była patronka muzyków, chórzystów, lutników, organistów, zespołów wokalno-muzycznych – św. Cecylia.

Jest to męczennica żyjąca w III wieku. Tradycja głosi, że została zmuszona do małżeństwa z Walerianem, który był poganinem. Złożyła ślub czystości, którego nie złamała. Dzięki swojej wierze i ufności Bogu nawróciła swojego męża, oraz jego brata Tyberiusza, którzy zginęli męczeńską śmiercią poprzez ścięcie mieczem.

Na obrazach i malowidłach jest często przedstawiana z portatywem w ręku, lub przy organowym kontuarze. Najprawdopodobniej wzięło się to stąd, że błędnie odczytano antyfonę z opisu jej męczeństwa, a jej samej przypisano grę na organach.

W ówczesnych czasach rzymianki grywały na harfie, więc możemy się domyślać, że i sama Cecylia mogła na niej grać.

W kalendarzu liturgicznym wspominamy ją 22 listopada. Jest to szczególny dzień dla muzyków, zwłaszcza muzyków kościelnych. W okolicach obchodów wspomnienia św. Cecylii są organizowane różne wydarzenia, m.in. Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, koncerty muzyki religijnej, organowej, czy też Święta Muzyki Kościelnej. Uczelnie kształcące przyszłych muzyków również organizują takie uroczystości. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II corocznie organizowane są obchody wspomnienia św. Cecylii.

Reklama

Centralnym punktem obchodów jest Msza św. sprawowana w Kościele Akademickim KUL, podczas której śpiewy prowadzi Schola Gregoriańska działająca przy Instytucie Nauk o Sztuce (Muzykologia) KUL. Po niej ma miejsce koncert w wykonaniu studentów Muzykologii KUL. Podczas tych szczególnych wydarzeń muzycy modlą się o potrzebne łaski za wstawiennictwem swojej patronki.

Muzyka to droga prowadząca „przez trudy do gwiazd”. Każdy muzyk musi poświęcić pewien czas na pracę i ćwiczenie, które później owocuje na chwałę Pana Boga i ku pożytkowi ludzkiemu.

W tych dniach szczególnie pamiętajmy w modlitwie i pamięci o muzykach, aby przez swoją posługę pomagali nam modlić się zwłaszcza grą i śpiewem, a przez to jeszcze ściślej zjednoczyć się z Bogiem.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-14 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie św. Cecylii przy jej relikwiach

św. Cecylia

Włodzimierz Rędzioch

św. Cecylia

Są dni, które w Rzymie przeżywa się w sposób szczególny - są nimi liturgiczne wspomnienia męczenników i świętych, których relikwie przechowywane są w rzymskich kościołach. Można lepiej zdać sobie wtedy sprawę, że w mieście tym chrześcijaństwo ma swoje korzenie i tu zaczynała się historia Kościóła, a my dziś możemy czuć się wpisani w tę historię.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady