Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Węgierski Złoty Krzyż Zasługi dla Marii Król

Uczestnicy uroczystości

Archiwum Małgorzaty Sobczuk

Uczestnicy uroczystości

Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” 18 grudnia 2018 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Węgier

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gospodarzem wydarzenia była ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzanna Kovacs. Spotkanie poprowadził Paweł Illés. Wyróżnienia wręczono również: Tadeuszowi Donocikowi, współzałożycielowi i prezesowi Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, I wiceprezesowi Krajowej Izby Gospodarczej, Małgorzacie Joannie Endres, członkini Stowarzyszenia „Amici Hungariae” w Starym Sączu, Agacie Wsowskiej-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Andrzejowi Małyszko, członkowi Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną.

Prezydent Węgier nadał Marii Król, założycielce i przewodniczącej Stowarzyszenia „Krok za krokiem” Węgierski Krzyż Zasługi w dowód uznania za działalność na rzecz rozwoju węgiersko-polskich relacji społecznych oraz popularyzację w Polsce metody Andreasa Petö.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez Węgry, Warszawę do Zamościa

Uroczystość miała też wymiar lokalny. W Urzędzie Miasta Zamość 19 grudnia prezydent Andrzej Wnuk pogratulował odznaczonej prestiżowego wyróżnienia. W spotkaniu uczestniczyli konduktorzy z Instytutu Andreasa Petö z Budapesztu i zaproszeni goście.

Maria Król od ponad 28 lat promuje i wdraża w placówkach Stowarzyszenia węgierską metodę/filozofię usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym autorstwa Andreasa Petö. W lipcu 2017 r. doprowadziła do zawarcia porozumienia o współpracy Stowarzyszenia jako jedynej w Polsce instytucji z węgierskim Instytutem Petö, będącym częścią Uniwersytetu Semmelweissa.

Pod koniec listopada 2018 r. nauczyciele z Instytutu Andreasa Petö odwiedzili po raz kolejny placówki Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Podczas kilkudniowego spotkania wypracowano dwustronną wymianę doświadczenia pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Uczestnicy wydarzenia poznali system edukacji w Polsce, a także jak funkcjonuje System Nauczania Kierowanego w Zamościu. Węgierscy nauczyciele obserwowali zajęcia pedagogiczne i ruchowo-rehabilitacyjne. Zapoznali się z funkcjonowaniem systematycznego wsparcia dla rodziców. Wdrożyli się w system działania metod AAC (Alternative & Augmentative Communication), który wykorzystywany jest w Zamościu wśród dzieci niemówiących.

Reklama

Owocna współpraca

Instytut Andreasa Petö z Budapesztu to jedna z najbardziej znanych w świecie uczelni kształcąca specjalistów zajmujących się rehabilitacją dzieci z mózgowym porażeniem. Współpraca zamojskiego ośrodka z Instytutem polega m.in. na szkoleniach polskich specjalistów, wymianie wolontariuszy czy obozach dla dzieci.

Od ponad 28 lat terapia w zamojskim ośrodku jest prowadzona w oparciu o zasady Nauczania Kierowanego – metody usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, której autorem był Andreas Petö. Maria Król organizowała wizyty kadry zamojskiego ośrodka w Instytucie oraz zapraszała znakomitych konduktorów węgierskich do Zamościa, którzy włączając się w pracę grupową razem z dziećmi oraz prowadząc warsztaty, szkolili naszych terapeutów. Osobą, z którą Maria Król nawiązała szczególny kontakt w tym zakresie była Elizabeth Pappert. Przyjeżdżała ona do nas wielokrotnie szkoląc personel Ośrodka. Maria Król niezmiennie planując rozwój prowadzonych placówek oraz dążąc do najwyższej jakości w opiece nad wychowankami, starała się zaprosić na stałe do współpracy jednego z węgierskich konduktorów. Nadążająca się okazja sprawiła, że do szeregu naszych specjalistów dołączył absolwent Instytutu – Gyorgy Lakatos.

Niezmiernie istotnym momentem współpracy polsko-węgierskiej był rok 2017 i możliwość zacieśnienia relacji z Instytutem, a dokładniej podpisanie w lipcu 2017 r. porozumienia o współpracy, które określa wzajemne działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji zamojskich pracowników i wymiana doświadczeń. Podpisanie porozumienia zbiegło się z uroczystymi obchodami odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomoc zamościan dla Węgrów podczas Powstania Węgierskiego w 1956 r., w których uczestniczyli Ambasador Węgier, Prezydent Miasta Zamość oraz Zarząd, pracownicy i wychowankowie Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu.

Na bazie podpisanego porozumienia Maria Król, jako jedyny reprezentant Polski, została zaproszona przez władze Instytutu do wystąpienia 10 października 2017 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Maria Król wystąpiła podczas konferencji na temat Nauczania Kierowanego (Conductive Education) oraz potrzeby wpisania na europejską listę zawodów profesji konduktora (conductor).

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-01-08 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemiecko-polskie odznaczenie dla abp. Henryka Muszyńskiego

Artur Stelmasiak

Za wieloletnie zasługi na rzecz porozumienia niemiecko-polskiego arcybiskup-senior gnieźnieński, Henryk Muszyński, zostanie uhonorowany „Nagrodą Dialogu” Federalnego Stowarzyszenia Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...