Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

A imię jej biało-Czerwona

Rynek Wielki w Zamościu podczas Święta Niepodległości

Graziako

Rynek Wielki w Zamościu podczas Święta Niepodległości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie w Zamościu Marsz Niepodległości, a zaraz po nim Msza św., celebrowana w katedrze w intencji Ojczyzny. Zaraz po Eucharystii na Rynku Wielkim zaplanowano manifestację patriotyczną z wojskowym ceremoniałem, apelem pamięci, zakończoną złożeniem wieńców i kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem rozpocznie się defilada z udziałem m.in. Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta okolicznościowy referat wygłosi ks. dr hab. Czesław Galek. Spotkanie uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu z Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczystościom Święta Niepodległości towarzyszą, jak co roku, liczne imprezy, których wspólnym mianownikiem jest umiłowanie Ojczyzny. I tak – 10 listopada Zamość będzie świadkiem biegu ulicznego, a potem młodzi szachiści zmierzą się w turnieju „Patriotyzm przez szachy”. Wieczorem w przeddzień narodowego święta zamojski Rynek Wielki zgromadzi uczestników IX Nocnego Rajdu Listopadowego, będzie przejście po fortyfikacjach Twierdzy i nocny apel ze złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu. Święto Niepodległości rozpocznie w Zamościu spotkanie w murach Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, przebiegające pod hasłem „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, w ramach których przygotowano zajęcia edukacyjne dla dzieci. Po nich wystawa „Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna w 150. rocznicę urodzin”. O godz. 16 na boisku Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Sikorskiego 11 będziemy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Godzinę później w Zamojskim Domu Kultury zaprezentowany zostanie koncert „W żołnierskiej pieśni”, w wykonaniu m.in. zespołu wokalnego funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 listopada zapraszamy do Klubu Batalionowego przy ul. Piłsudskiego 12 na koncert Pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna”, w wykonaniu zespołów artystycznych działających przy klubie lub z nim współpracujących.

Reklama

W Lubaczowie odbędzie się XVII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej. Już 10 listopada zainauguruje festiwal prezentacja multimedialna pt. „Drogi do niepodległości”, wykonana przez uczniów lubaczowskiego LO. Po południu były ambasador Polski na Węgrzech opowie o udziale Węgrów w odzyskaniu przez nas niepodległości.

Dzień później celebrowanie Święta Niepodległości przebiegać będzie w Miejskim Domu Kultury podczas festiwalowych zmagań w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych zespołów i chórów m.in. z Ryk, Lubaczowa, Starego Lublińca i Oleszyc.

12 listopada w lubaczowskiej konkatedrze celebrowana będzie o godz. 13 Msza św., podczas której odbędzie się poświęcenie chorągwi ufundowanej przez Marszałka Sejmu. Potem w Miejskim Domu Kultury – gala wręczenia statuetki „Bogu i Ojczyźnie”, a także występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Honorowy patronat nad Festiwalem objął ordynariusz zamojsko-lubaczowki bp Marian Rojek, abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Patronem medialnym została m.in. „Niedziela”.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-08 11:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki: dzięki niepodległości możemy planować przyszłość na własnych zasadach

PAP/Radek Pietruszka

Dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach; Polska, nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością, dla której warto żyć i pracować - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim