Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

II Diecezjalny Kongres Różańcowy w Lubaczowie

Bp Kazimierz Górny przewodniczy Eucharystii na zakończenie kongresu

Adam Łazar

Bp Kazimierz Górny przewodniczy Eucharystii na zakończenie kongresu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 13-14 października 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie miał miejsce II Diecezjalny Kongres Różańcowy. – Pierwszy odbył się 3-4 października 2015 r. w Krasnobrodzie. W Krasnobrodzie odbył się również kongres w 1947 r. organizowany przez biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Wydał on wówczas piękny list o Różańcu. Jubileusze: 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 100-lecie objawień fatimskich, 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie – jedynych w Polsce uznanych przez Stolicę Apostolską, 25-lecie powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej wyznaczały w tym roku zwołanie II Kongresu Różańcowego.

– Ponieważ tak się złożyło, że 13 października – data ostatniego objawienia się Matki Bożej w Fatimie sprzed 100 laty – odbyło się zakończenie peregrynacji krzyża wielkopiątkowego św. Jana Pawła II w Lubaczowie, dlatego to miasto, a w nim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, wybrano na miejsce tego kongresu różańcowego – wyjaśnia diecezjalny moderator Żywego Różańca ks. Julian Brzezicki. Uczestników kongresu powitał kustosz miejscowego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie – ks. kan. Andrzej Stopyra. Mieli oni sposobność wysłuchania świadectwa Janiny i Stanisława Trafalskich o podarowaniu przez nich krzyża Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który przytulał go do swojego serca podczas ostatniej w swoim życiu Drogi Krzyżowej 25 marca 2005 r. Małżeństwo to poprowadziło Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Uczestnicy kongresu brali udział także we Mszy św. na zakończenie peregrynacji krzyża w naszej diecezji. Eucharystia sprawowana była przez liczną rzeszę kapłanów pod przewodnictwem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka. W procesji odprowadzono Krzyż do granic miasta. Po nabożeństwie różańcowym przed Najświętszym Sakramentem rozpoczęła się konferencja. Referat pt.: „Potęga zwycięstw krucjat różańcowych” wygłosił Marcin Dybowski, o Apostolacie Fatimskim Anatola Kaszczuka mówiła Zofia Szczur, a ks. Julian Brzezicki ukazał inicjatywy różańcowe jako odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Dopełnieniem tych wykładów był spektakl pt. „Objawienia Fatimskie”. O godz. 20 rozpoczęło się nabożeństwo fatimskie z procesją ulicami miasta od konkatedry do pomnika św. Jana Pawła II przy kościele pw. św. Karola Boromeusza. Procesję tę poprowadził ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, a uczestniczyli w niej także lubaczowianie z zapalonymi lampionami. Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

W drugim dniu kongresu – 14 października – po odmówieniu części radosnej Różańca św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbyła się dalsza część konferencji. Diecezjalny egzorcysta ks. prał. Eugeniusz Derdziuk wygłosił prelekcję na temat skuteczności modlitwy różańcowej w walce duchowej, a diecezjalny moderator Żywego Różańca archidiecezji warmińskiej ks. dr Krzysztof Bielawny mówił o aktualności orędzia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Ks. Julian Brzezicki ukazał rolę zelatorów Żywego Różańca. Kongres Różańcowy zakończył się Eucharystią, której przewodniczył bp Kazimierz Górny z Rzeszowa. W homilii wyraził radość, że odprawia Mszę św. przed cudownym obrazem „Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa”, przed którym król Jan Kazimierz w 1656 r. obrał Ją za Królową Korony Polskiej. Nawiązując do objawień Matki Bożej w Fatimie i w Gietrzwałdzie, przypomniał, że Matka Boża prosiła dzieci o odmawianie Różańca. On jest skuteczną bronią w zwalczaniu zła. Miał wpływ na wygrywanie wojen i na przemiany polityczne w kraju i na świecie. Różaniec został nam dany jako pomoc do zwycięstwa dobra, prawdy, miłości. Hierarcha mówił także o roli Różańca w życiu Maksymiliana Kolbego, Ojca Pio, papieża Jana Pawła II, premiera rządu Wincentego Witosa. Podziękował uczestnikom kongresu za zaangażowanie modlitewne w intencji ojczyzny i rodziny. Prosił o wspieranie inicjatyw: „Stop aborcji” czy „Świętujmy niedzielę”, by była ona wolna od pracy i była czasem na rozmowy rodziców z dziećmi. Apelował o to, by media były polskie, a nie obce, oraz by „Polska była polska”. Na zakończenie Eucharystii i Jerycha Różańcowego ksiądz biskup modlitwą św. Józefa Bilczewskiego zawierzył uczestników kongresu różańcowego oraz wiernych Matce Boskiej Pani Łaskawej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-10-31 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec za Ojczyznę – nowa inicjatywa „Niedzieli”

Archiwum PDM w Szczecinie

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...